Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Pneuservis v plamenech

Pneuservis v plamenech

 
ilustracni

čtvrtek, 24. srpna 2023

Ani předzásobení na zimní sezónu nemusí být v pneuservisu hlavní letní starostí. Když vypukne požár, tak jde doslova o všechno. Nemilou zkušenost mají z poslední doby hned dvě provozovny. Na jihu Moravy hořelo v sousedství a mechanik se tam projevil jako opravdový hrdina zachraňující lidské životy. Na východě Čech zase vyhořely prostory, kam se teprve stěhoval pneuservis z Pardubic, i tak ale utrpěl škody. A odskákal to sousední autoservis, který momentálně funguje provizorně na jiném místě.

 

Největším hrdinou roku z pneuservisů v České republice je pravděpodobně David Studnica z brněnského Pneu Fric v ulici Rumiště. Když s kolegy dokončili auto zákazníka a vyparkoval ho 12. července odpoledne z dílny, si všiml David, že z přilehlého objektu vychází dým. Pro Pneu revue líčí událost Ondřej Fric, syn zakladatele pneuservisu, který byl v tu dobu také na místě:

„Oheň se stupňoval a během minuty ta intenzita nabrala na obrátkách. V té chvíli jsem volal hasiče a kolega David si všiml, že je tam nějaká osoba, která volá o pomoc. Mezitím jsme slyšeli houkat hasiče, ale oni přijížděli do vedlejšího areálu. To bylo špatně, protože dostat se k tomu oknu bylo možné od nás,“ říká Fric.

Spolu se zákazníkem běžel vstříc hasičům, aby je nasměroval správným směrem. David Studnica si vzal žebřík, se kterým se snažil lidi z hořícího domu vyprostit. „Do mříže, která jim bránila v úniku, začal kopat. Podařilo se mu ji částečně vyrvat a jednoho člověka tak dokázal vytáhnout. Chtěl pomoci i další osobě, ale vzhledem k tomu, že mu šel dým z okna přímo do obličeje, tak už na to neměl sílu,“ popisuje události perného dne Fric.

Žena, která v budově zůstala, už byla v té době bezvládná a nejspíš i v bezvědomí. „David se nadýchal kouře a ženu vytáhnout nezvládl. Mezitím jsme ale už dorazili my s hasiči. Ti další osobu zachránili s pomocí dýchacích přístrojů a předali ji zdravotníkům. Kolega byl také převezen do nemocnice, při zásahu se zranil rovněž jeden profesionální hasič a dva policisté.

„Z našeho pohledu se jednalo o mimořádnou událost I. stupně. Ošetřili jsme šest osob, ve třech případech šlo o civilisty,“ upřesňuje Michaela Bothová, mluvčí Zdravotní záchranné služby Jihomoravského kraje.

„Jeden muž utrpěl těžké popáleniny a bylo nutné jej zaintubovat a napojit na řízenou ventilaci, poté byl převezen k další péči na Popáleninové centrum Fakultní nemocnice Brno. Další popálený muž byl po ošetření převezen na urgentní příjem stejné nemocnice,“ říká Bothová.

„Dále jsme se postarali o dva policisty, kteří se při zásahu nadýchali kouře. Převezli jsme je do brněnské vojenské nemocnice. Posledním pacientem byl hasič zraněný při zákroku. Ošetřili jsme jej na místě,“ dodává mluvčí jihomoravských zdravotních záchranářů.

Pneu Fric se po incidentu dostalo náležité pozornosti. „Lidé, kteří nás znají, nebo naši zákazníci na to reagují, ohlasy jsme měli i na sociálních sítích. Ale nemyslím si, že by nás ta událost někam posunula. A už vůbec ne profesně. Samozřejmě že ti lidé, kteří za námi jezdí, na to nějakým způsobem reagovali,“ uvádí Fric.

Celý článek si přečtěte v Pneu revue č. 3/23

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz