Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Kde pojem „německá technologie“ dostává svůj obsah

Kde pojem „německá technologie“ dostává svůj obsah

 
contidrom

úterý, 10. října 2023

Navštívit špičkový zkušební polygon zaměřený čistě na testy pneumatik se nepoštěstí každý den, a když se přidá fakt, že to není návštěva letem-světem, ale celodenní exkurze odkrývající mnohé detaily a zákulisí takového pracoviště, nedá se pozvání odmítnout. Naše cesta mířila do Hannoveru a poté 35 kilometrů na sever do vesnice Wietze, kde se nachází „Contidrom“, jedno z míst, v němž pojem „německá technologie“ získává svůj obsah.

 

Nebo si můžete dosadit „prémiová pneumatika“. Protože k  pochopení toho, že prémiová pneumatika není prázdný pojem, těžko najdete něco názornějšího. Právě těch 160 hektarů pozemku a všechno to, co se skrývá uvnitř, „hardware“ v podobě desítek kilometrů testovacích tratí, budov, flotily testovacích vozů atd., a na druhé straně „software“, v širším slova smyslu to nejlepší, co je momentálně k dispozici na poli virtuálních testovacích nástrojů -  to dává onen propastný rozdíl mezi dvě zdánlivě stejnými výlisky z gumy. „To je těch dodatečných 20 % navíc ve výkonnosti, k jejichž dosažení je ale potřeba 80 % nasazení a nákladů,“ vysvětluje Benedikt Luecke, inženýr, který se v oddělení R&D v Hannoveru-Stöckenu stará o interakci se zákazníky v první výbavě. Jinými slovy, funguje jako „interface“ mezi vývojáři a automobilkami a společně s dalšími kolegy zajišťuje plynulou komunikaci mezi oběma stranami.

Jeví se jako poněkud nespravedlivé, že k výrobě pneumatiky, která stále splňuje všechny normy a předpisy a kterou výrobce prodává s pěkným ziskem, stačí oněch 80 %, zatímco pro relativně malý posun užitných vlastností musíte zněkolikanásobit náklady. Pokud však chcete působit v elitním klubu dodavatelů pro první výbavu a k tomu ještě v těch nejvyšších produktových patrech, jiná cesta není. Contidrom je místo, kde se centimetr po centimetru, decibel po decibelu či decilitr po decilitru posouvají užitné vlastnosti pneumatik k nikdy nedosažitelné limitě dokonalosti. Ale díkybohu za to – nebýt takových „sisyfovských“ pracovišť, lidé by těžko přistáli  na Měsíci a možná bychom si nedělali videokonference přes půl světa při kondičním běhu. Všichni víme, že to má i stinné stránky a koneckonců i pro Contidrom to přináší nové úkoly a zadání, které před dvaceti lety ještě neexistovaly.

Continental překvapil svojí otevřeností, když nám na tak technologicky citlivém pracovišti umožnil prakticky bez omezení fotografovat, i když ke konci byl tento přístup přece jenom trošičku korigován. Nicméně i tak nám to umožnilo pořídit zajímavé fotografie, které jsou výmluvnější a zajímavější než dlouhé popisy. K dokreslení je však pár informací nezbytných.

Celý článek si přečtěte v Pneu revue č. 4/2023 v tištěné podobě nebo na webu digiport.cz

 
contidromcontidromcontidromcontidromcontidrom
 
 
 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz