Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » „Olli“ vyjíždí. Na „ne-pneumatikách“ Goodyear

„Olli“ vyjíždí. Na „ne-pneumatikách“ Goodyear

 
Goodyear

čtvrtek, 15. července 2021

Jakkoliv jsou pneumatiky pro autonomní městské vozítko a např. výkonný rodinný vůz ve svých nárocích neměřitelné, nemusí být ty první menší technologickou výzvou. Zvláště pokud se ani nejedná o pneumatiky v pravém slova smyslu, ale o pružné prstence napevno spojené s ráfkem, které ke svému fungování nepotřebují vzduch.

 

Přední výrobci pneumatik s myšlenkou takových „pneumatik“ (v dalším textu si se svolením čtenáře  uvozovky odpustíme) stále koketují. Provozovatel městské hromadné dopravy Jacksonville Transportation Authority (JTA) na Floridě testuje takové pneumatiky na autonomním minibusu. Vyvinul je a první prototypy vyrobil Goodyear.

Aktuální testování v běžném provozu následuje po třech letech společného úsilí Goodyearu a  vývojářské firmy Local Motors, kdy se vlastnosti plných pneumatik prověřovaly  v zařízeních Goodyearu i na dalších místech na vozítku Olli, které vzniklo pomocí 3D tisku.  Nyní je celý tým přesvědčen, že pneumatiky, které označuje za bezúdržbové, splňují všechny požadavky z hlediska rychlosti, nosnosti a opotřebení a pro dané použití jsou zcela bezpečné.

Goodyear považuje prostředí městské dopravy za „ideální scénář“ testování alternativních architektur pneumatik, vzhledem k celkově nižším rychlostem a méně variabilním jízdním podmínkám.  Nyní bude Goodyear ve spolupráci s Local Motors  a dopravcem  JTA shromažďovat zpětnou vazbu z  hlediska jízdního pohodlí, hluku a dalších proměnných. A už nikoli v laboratorních podmínkách, ale v běžném provozu.

„S tím, jak se vyvíjí mobilita, cítíme, že pneumatiky mohou říct v tomto směru zásadní slovo. Alternativní bezvzduchové architektury jsou ideální zejména v rozvíjejícím se prostředí autonomní dopravy,“ říká Michael Rachita, vedoucí programu Goodyear pro pneumatiky bez vzduchu. Naším cílem je do konce tohoto desetiletí představit první plně udržitelné  a bezúdržbové pneumatiky."

„Od autonomních vozidel, jako je Olli, se očekávají nižší náklady na údržbu a spolehlivé fungování," řekl Vikrant Aggarwal, prezident Local Motors. „Pneumatiky společnosti Goodyear jsou navrženy tak, aby ušetřily práci servisním týmům  a zároveň poskytly cestujícím klidnou a konzistentní jízdu. Pneumatiky tohoto typu se mohou stát v nadcházejících letech průmyslovým standardem. “

 
 
 

Komentáře k článku

Hrouda
Hrouda Pneumatiky společnosti Goodyear jsou navrženy tak, aby ušetřily práci servisním týmům a zároveň poskytly cestujícím klidnou a konzistentní jízdu. No za předpokladu že do budoucna se uchytí i nepodminený příjem z odvodů hrstky pracující inteligence tedy těch vývojářů a AT programátorů kteří se usilovně snaží vše automatizovat (ale ani to jim nejde většina jejich práce stojí za ho...o a je lepší to nakonec udělat po staru kladivem) tak budu rád když už nebudu muset hltatat tuny bordelu a pořád poslouchat ze to přezutí je pořád dražší a dražší. A kdo vlastně bude v těch servisních týmech?
čtvrtek, 15. července 2021
 
 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz