Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Pirelli „kouzlení“ se směsí

Pirelli „kouzlení“ se směsí

 
Pirelli

pondělí, 14. září 2020

Označení P7C2 na bočnici nové generace Cinturato P7 (více také v článku v č. 3/2020) člověk snadno přehlédne, a pokud ne, asi by mu nepřikládal velkou váhu. Opak je však pravdou. Podstatný vliv na všestranná zlepšení nového modelu legendárních pneumatik má pryžová směs běhounu opatřená technologií „mechanické inteligence“.

 

Výrobce udává, že tato směs má schopnost měnit se podle venkovní teploty – skoro jako bychom měli dvě varianty jedné směsi. Díky přísadě speciálních silikonových pryskyřic je zlepšena funkce polymerů v pryžové směsi pneumatiky. „Jedná se přitom o syntetické elastické materiály, chemicky modifikované pro zvýšení vzájemné interakce s křemíkem. Tyto polymery se mohou měnit podle provozní teploty pneumatiky,“ vysvětlují vývojoví inženýři.

Na základě lepšího rozložení křemíkových částic a jejich efektivnější interakce se mění vlastnosti pneumatiky dle jízdních podmínek a teploty. „Takto je řidiči poskytnut velmi široký optimální provozní rozsah,“ slibuje Pirelli. V rámci vývoje pneumatiky se v Pirelli soustředili i na použití polymerů s vysokou molekulární hmotností. „Znamená to, že se jedná o velmi dlouhé řetězce chemických prvků, které pneumatice dodávají specifické mechanické vlastnosti. K těm patří vyšší odolnost proti otěru a delší životnost,“ informuje výrobce. Pryžová směs běhounu nevznikla před, nýbrž v průběhu celkového vývoje pneumatiky, aby jí mohl být optimálně vyvážen běhounový systém.

Díky vyšší mechanické odolnosti pryžové směsi potřebuje Pirelli méně materiálu na dezén, z čehož vyplývá prostor pro snížení hmotnosti pneumatiky Cinturato P7. Dále je s novým materiálem spojena i redukce valivého odporu. Inženýři značky Pirelli pracovali na materiálech pro vyztužení pneumatiky, aniž by přitom omezili její strukturu. „Aplikace polymeru s velmi vysokou tažnou pevností v kostře pneumatiky umožňuje použití menšího množství pryže, což rovněž přispívá k snížení hmotnosti. Snížení celkové hmotnosti pneumatiky bylo jedním z nejdůležitějších požadavků automobilových výrobců. Pomáhá jim to totiž při splňování hodnot emisí,“ vysvětluje Pirelli. Italský výrobce svůj nejnovější výrobek průběžně aktualizuje a vylepšuje v úzké spolupráci s renomovanými výrobci automobilů.

Vývoj nového modelu Cinturato P7 začal před třemi roky. Nejprve byly vyvinuty pneumatiky pro první výbavu homologované výrobci vozidel, které již nyní můžeme spatřit na silnicích. Nová P7 se může chlubit již více než 70 homologacemi, přičemž se tento počet má do konce tohoto roku zvýšit na 100. „Každá z těchto specifických homologací vyžaduje individuální program výzkumu a vývoje, prováděný ve spolupráci se všemi zúčastněnými automobilovými výrobci. U pneumatik, nesoucích pečeť homologace pro speciální typ automobilu, disponuje model Cinturato P7 již více než 23 homologacemi,“ tvrdí výrobce.

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz