Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Startup se stoletou tradicí

Startup se stoletou tradicí

 
akce-2023

úterý, 18. července 2023

Uprostřed července letošního roku jsme přivítali pozvání italské společnosti Prometeon k setkání, jehož hlavním bodem byla návštěva sedmého podniku letošního mistrovství světa superbiků v Imole, ale hlavní téma se točilo kolem závodů úplně jiného druhu – závodů o vyšší efektivitu a ziskovost silniční autodopravy, kde hrají pneumatiky – stejně jaké ty na závodní trati – zásadní roli.

 

Ani já jsem zpočátku nevěděl, so mají společného světový šampionát superbiků (přesně se nazývá  WorldSBK) a společnost Prometeon, poměrně nové jméno na světovém pneumatikářském trhu, která v roce 2017 nahradila divizi průmyslových pneumatik Pirelli (Pirelli Industrial). Tento akt byl jedním z výsledků dlouhodobé spolupráce, kterou v roce 2015 společnost Pirelli navázala s čínských kapitálem, konktrétně společností ChemChina, což je čínská státní chemická korporace aktivní v několika produktových segmentech včetně pneumatik – mimo jiné jí patří značka Aeolus. Nemá smysl zde rekapitulovat složitý ekonomický a finanční proces, který dokonce vedl k dočasnému stažení akcií Pirelli v milánské burzy; důležité je to, že vznikla nová pneumatikářská společnost Prometeon Tyre Group s.r.l., čistě italská firma, dnes stoprocentně ovládaná čínským kapitálem. Ta si od skupiny Pirelli pronajímá značku a logo a používá je pro své pneumatiky nákladních, ale i zemědělských či OTR pneumatik. Lze tedy říci, že Prometeon je dědicem části odkazu Pirelli, který dále rozvíjí. A tím se vysvětluje i přirovnání, vyřčené v titulku tohoto článku – Prometeon je mladá firma, jazykem dnešní doby takový startup. V řadě ohledů začínal od píky, s čistým listem papíru, ale současně má ve svém „DNA“ více než sto let starou průmyslovou  tradici. A ještě čestně dodáme, že toto trefné přirovnání nepochází od nás, ale vyřkl jej během našeho rozhovoru Luca Frangi, výkonný ředitel Prometeonu pro východní Evropu (na fotografii vpravo). Jeho kancelář se nachází ve Varšavě, kde také bydlí.


Máme hodně společného
A nyní k těm superbikům. V roce 2022 se stal Prometeon ústředním sponzorem celého seriálu, který je vedle MotoGP hlavním světovým šampionátem „jedné stopy“ na asfaltu s motocykly, více se blížícími těm produkčním, sériovým. Závodů MotoGP jsem navštívil několik, superbiky poprvé, ale mohu říci, že co do velikosti „show“ si nemají oba světové šampionáty co vyčítat. Ale proč právě Prometeon a motorbiky? Luca Frangi vidí tři hlavní důvody: „Prvním je naše spojení s první výbavou, jsme dodavatelem OE, a proto hledáme akce či sporty, které jsou globální a identifikují nás se světem automotive byznysu. Druhým elementem tohoto spojení jsou stejné atributy, jako emoce, vášeň či technologie. V tom se svět superbiků a ten náš spojují. A třetím důvodem je to, že chceme naše jméno více zviditelnit – je stále hodně lidí, kteří nevědí, kdo Prometeon je.“ První rok sponzorské spolupráce hodnotí  Prometeon velmi pozitivně – a dokonce ji letos rozšířil o podporu továrního týmu Yamahy. A jak jsme si mohli všimnout v paddocku, všechny jeho přepravníky již jezdí na pneumatikách Pirelli.

Na druhé straně, Luca Frangi z varšavské kanceláře Prometeonu přiznává, že vedle té „masové“ komunikace značky musí Prometeon velmi pečlivě zvažovat i komunikaci vůči své hlavní cílové skupině, kterou jsou profesionálové: „Zde musí být to sdělení velmi konkrétní, věcné  a pro příjemce zajímavé. A mělo by směřovat k tomu, že si dotyčný řekne  – ano, toto mi pomůže zvýšit efektivitu a zisk! A přesvědčit ho, aby si naše výrobky a služby vyzkoušel.“

Celý čelánek si přečtěte v Pneu revue č. 3/23 včetně názorů hlavního inženýra Alexe Bregantima na současné technické aspekty nákladních pneu (na druhém snímku u motocyklu).

 
akce-2023
 
 
 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz