Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Úprk z Ruska, ale ne tak docela

Úprk z Ruska, ale ne tak docela

 
Continental

čtvrtek, 21. dubna 2022

Válka na Ukrajině zanechává hluboké šrámy na výrobě pneumatik i distribučních řetězcích. Desítky společností z Ruska odcházejí a doslova ze dne na den ukončují výrobu. Jiné firmy se však chopily příležitosti a hodlají zaplnit mezery na trhu. Přinášíme několik zpráv o dění v Rusku a v příštím čísle přineseme další.

 

Ukrajina: Continental zavřel, pak otevřel
Konflikt na Ukrajině ovlivnil provoz v továrně na pneumatiky Continental v ruské Kaluze. Ta leží 180 km jihozápadně od Moskvy ve středním Rusku.  Po vypuknutí války továrna pozastavila výrobu pneumatik určených na export, později ji vypla úplně.  Právě export byl před válkou pro továrnu velmi významný. Anatolij Antipov, generální ředitel Continental Kaluga, řekl v loňském rozhovoru pro německo-ruskou obchodní komoru, že se továrna stále více orientuje na vývoz, který tvoří přes  polovinu produkce a míří do 24 zemí světa. Na začátku roku 2022 bylo v závodě o rozloze 110 000 metrů čtverečních zaměstnáno více než tisíc lidí. Základní kámen byl položen v roce 2013, v roce 2018 tehdejší šéf Continentalu Nikolai Setzer (na snímku přímo z továrny) oslavoval v Kaluze výrobení  10 milionů pneumatik. Areál by se teoreticky mohl rozšířit až na kapacitu 16 milionů pneumatik ročně.

Přestože na Ukrajině dál zuří válka, k 20. dubnu německý výrobce továrnu odblokoval. Jako důvod uvedl „povinnost péče o ruské pracovní síly“. Informaci zveřejnil jako první deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a Continental ji potvrdil. Řekl, že obnovil výrobu, protože jejím manažerům a místním zaměstnancům hrozily „těžké kriminální důsledky“, pokud neuspokojí místní poptávku. „Základem tohoto kroku je povinnost péče o naše zaměstnance v Rusku,“ vysvětlil zástupce společnosti. Podle FAZ se hovoří o dočasné výrobě pro řešení specifických požadavků s výkonem hluboko pod úrovní předchozího využití závodu. Continental tvrdí, že nesleduje žádné „ziskové cíle“.

Voltyre-Prom posiluje výrobu v Rusku
Zatímco jiní výrobci pneumatik se v současnosti od Ruska odvracejí  a přesouvají výrobní kapacity jinam, pobočka Titan International Inc. poblíž Volgogradu oznámila plány na zvýšení objemu výroby. Společnost Voltyre-Prom, kterou většinově vlastní a spravuje společnost Illinois, americký specialista na mimosilniční pneumatiky, uvádí, že současná situace jí otevírá nové příležitosti ke zvýšení objemu výroby a prodeje.

V prohlášení v ruštině zveřejněném 28. března 2022 Voltyre-Prom oznámil, že aktivně nabírá zaměstnance a rozšiřuje svou produktovou řadu, což je považováno jako jednu z nejdůležitějších strategických oblastí společnosti. Voltyre-Prom je jedním z největších výrobců průmyslových a zemědělských pneumatik v Rusku a podle prohlášení v současné době vyrábí přes 200 rozměrů pneumatik pod značkami Voltyre, Titan a Goodyear.

Zástupce společnosti uvedli, že Titan Europe ukončil vývoz všech zemědělských pneumatik značky Goodyear z Ruska a podnikl kroky k přesunu rozměrů vyráběných  v Rusku do svých  jiných výrobních závodů. Očekává se širší export ze závodu společnosti v Turecku.

Michelin zastavil hodnocení moskevských restaurací
Michelin v reakci na současnou situaci na Ukrajině nejenom zastavil výrobu pneumatik v Rusku a vývoz do země. Oznámil také, že tým, který má na starosti  průvodce Michelin, stopnul veškeré aktivity týkající se doporučování restaurací.

Michelin v prohlášení uvedl, že již nepropaguje Moskvu jako turistickou destinaci a v důsledku toho letos nebude aktualizovat svůj výběr moskevských restaurací. Projekty průvodce Michelin v Rusku byly také prozatím pozastaveny.

Loni v říjnu Michelin Guide oznámil svůj „dlouho očekávaný vstup“ do Ruska uvedením Michelin Guide Moscow, debutu, který potvrzuje „rychlý vývoj gastronomické kultury v Rusku za posledních 30 let“, jak uvedl francouzský výrobce v tiskové zprávě.  Inaugurační ceremoniál moskevské michelinské hvězdy se konal 14. října 2021, přičemž dvě restaurace získaly dvě hvězdičky a sedm restaurací jednu hvězdu. Průvodce Michelin rovněž udělil svou zelenou hvězdu třem restauracím a pojmenoval 15 podniků Bib Gourmand.

Přestože Michelin Guide v tuto chvíli svá kulinární doporučení pro Moskvu „vypnul“, zdůrazňuje, že toto opatření nezpochybňuje talent kuchařů a personálu a oceněných restaurací.

 

 výkonem hluboko pod úrovní předchozího využití závodu. Continental tvrdí, že nesleduje žádné „ziskové cíle“.

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz