Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 1 / 09 » Tři novinky od Bridgestone

Tři novinky od Bridgestone

 
image1459

Pro novou letní sezonu přichází Bridgestone s novinkami tří značek, jejichž společnými charakteristikami jsou nižší spotřeba paliva, nižší hlučnost a lepší ovladatelnost na mokré i suché vozovce. Bridgestone Ecopia Ecopia je název nové rozsáhlé řady...

 
Pro novou letní sezonu přichází Bridgestone s novinkami tří značek, jejichž společnými charakteristikami jsou nižší spotřeba paliva, nižší hlučnost a lepší ovladatelnost na mokré i suché vozovce.

Bridgestone Ecopia
Ecopia je název nové rozsáhlé řady úsporných pneumatik Turanza ER300, které bude Bridgestone od dubna 2009 postupně uvádět na evropské trhy. Název Ecopia má naznačovat, že jde o pneumatiky výrazně přispívající k nižší spotřebě paliva. Na snížení valivého odporu, spotřeby paliva, a tím i emisí CO2, má hlavní podíl speciálně vyvinutá směs Ecopia. Vychází z technologie ovlivňující vlastnosti směsi na úrovni nanočástic, kdy dochází k působení na molekuly takovým způsobem, který umožňuje dosáhnout snížení valivého odporu a zlepšení přilnavosti na mokrém povrchu.

V Japonsku byly pneumatiky Ecopia poprvé použity na elektromobilech v roce 1991. V Evropě to byl Volkswagen, který již v roce 1998 montoval pneumatiky Bridgestone B381 Ecopia s nízkým valivým odporem na „třílitrové” Lupo. V současnosti přicházejí na trh některé verze modelů Opel Insignia a Mercedes-Benz třídy S s pneumatikami Ecopia s nízkým valivým odporem, které jsou odvozeny od stávajících dezénů, zatímco vozy Toyota iQ jsou vybaveny zcela novými plášti Ecopia. Nová řada pneumatik Turanza ER300 Ecopia bude představena v březnu na autosalonu v Ženevě a poté uvedena na trhy evropských zemí.

Dayton D320
Do ekonomického segmentu trhu uvádí Bridgestone sportovně-cestovní pneumatiku Dayton D320 jako nástupce plášťů D300 Sprint. Nová letní pneumatika je navržena tak, aby za příznivou cenu poskytovala řidičům rodinných sedanů a kombi dobré vlastnosti ve všech disciplínách. Cílem vývoje této pneumatiky bylo dosáhnout dobré ovladatelnosti na suchém povrchu, aniž by tím utrpěl jízdní komfort, a současně nabídnout vysokou úroveň bezpečnosti při brzdění na mokru a odolnost vůči aquaplaningu.

Pneumatika D320 využívá moderní konstrukci vzorku běhounu: Nepřerušované centrální žebro po celém obvodu pláště obstarává stabilitu v přímém směru a silnou zpětnou vazbu při změnách směru jízdy, klínovité tvary jednotlivých sekcí centrálního žebra a čočkovité tvary bloků omezují víření vody na hranách bloků a tím urychlují odvod vody ze styčné plochy pneumatiky s vozovkou. Chování pneumatiky na mokru zlepšuje dynamické zakřivení hran bloků, které minimalizuje odpor vody před blokem. Voda je následně velmi rychle odváděna ze středu běhounu do ramenní části drážkami s výrazně sešikmeným designem, který zaručuje také rovnoměrné rozložení tlaku po celé styčné ploše s vozovkou. Díky tomu mají nové letní pláště vyrovnané vlastnosti na mokrém a suchém povrchu. V porovnání s dosavadní pneumatikou D300 Sprint se výrazně zvýšila odolnost vůči aquaplaningu při zatáčení na mokru a zkrátila brzdná dráha za deště na asfaltu i betonu. Nové pláště jsou nyní k dispozici v 41 rozměrech s profilovými čísly 40 až 60 pro ráfky s průměrem od 15” do 18”. Dalších pět rozměrů doplní nabídku v lednu 2010. V ČR je pneumatika nabízena ve 20 rozměrech.

Firestone TZ300α
Značka Firestone rozšiřuje svou nabídku pro rodinné osobní vozy o pneumatiku TZ300α, která postupně nahradí úspěšnou řadu TZ200. Robustní cestovní pneumatika nabízí vysokou úroveň bezpečnosti, ovladatelnosti a komfortu při nízké hlučnosti a příznivé ceně. Při jejím vývoji kladli inženýři značky Firestone důraz na vlastnosti, jež požaduje hlavní cílová skupina uživatelů cestovních pneumatik, tedy řidiči, kteří preferují klidný a uvolněný styl jízdy.
Pro dosažení tohoto cíle byla vyladěna radiální pevnost pro vysoký stupeň tlumení nárazů, který zaručuje plynulou klidnou jízdu i na nekvalitních silnicích. Pořadí a tvarování bloků dezénu bylo rovněž optimalizováno, takže se snížila hlučnost odvalování na minimum. Pneumatiky TZ300α v provedení s profilovým číslem 55 pro sedmnáctipalcová kola a 50 pro šestnácti- a sedmnáctipalcová kola jsou vybaveny ochranou ráfku, která brání poškození vnějšího okraje ráfku například o obrubník.

Na mokru nabízí pneumatika lepší brzdný výkon a dobrou vyváženost mezi přední a zadní částí vozidla. Dynamicky tvarované bloky a čtyři podélné drážky v symetrickém nesměrovém dezénu propojené s dlouhými příčnými drážkami v ramenní části umožňují plynulé odvádění vody a značnou odolnost vůči aquaplaningu při jízdě přímým směrem i v zatáčkách. Na těchto vlastnostech se podílejí rovněž dynamické hrany v blocích dezénu, které snižují odpor vody. Stabilitu a ovladatelnost na mokru zvyšuje také rovnoměrné rozložení tlaku na styčné ploše běhounu s vozovkou. Na suchém povrchu zajišťují vysokou úroveň trakce a rovněž bezpečné a jisté brzdění bloky v ramenní části. Propojení bloků v ramenní oblasti zvyšuje jejich pevnost, snižuje hlučnost a lépe zabraňuje pilovitému opotřebení pláště. Výsledkem je dobře předvídatelná jízda s pocitem snadného řízení. Pláště TZ300α jsou nabízeny zpočátku ve 14 velikostech pro ráfky s průměrem 14” až 16”, v ČR jsou k dostání v 9 rozměrech.


 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz