Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 1 / 10 » Klesající počet učňů v Německu

Klesající počet učňů v Německu

 
image1764

Před nedostatkem odborníků v pneuservisním odvětví varuje Peter Hülzer, předseda odvětvového svazu pneuservisů BRV v Německu. Důvodem jeho obav jsou poklesy počtu učňů v oboru mechanik – pneumechanik: k 1. říjnu 2009 bylo ve Spolkové republice...

 
Před nedostatkem odborníků v pneuservisním odvětví varuje Peter Hülzer, předseda odvětvového svazu pneuservisů BRV v Německu. Důvodem jeho obav jsou poklesy počtu učňů v oboru mechanik – pneumechanik: k 1. říjnu 2009 bylo ve Spolkové republice uzavřeno pouhých 100 smluv o vyučení, což je o 38% méně než v předloňském roce.

Tento pokles je zapříčiněn zejména personální politikou firem, které jsou opatrnější v důsledku finanční a hospodářské krize.

Vyšší odbornost, větší zisky
„Bez intenzivního vyučení a dalšího vzdělávání hrozí této branži - přes znovu stoupající konjunkturu a s ohledem na demografický rozvoj, podstatný nedostatek odborníků. Především menší a střední firmy v oblasti pneuservisu jsou na komplexních znalostech svých zaměstnanců závislé. Pouze pomocí důsledného vyučení a dalšího vzdělávání si mohou zajistit svou konkurenceschopnost,“ promlouvá do svědomí oboru Hülzer. Navzdory opatřením z roku 2004 a 2006, kdy bylo nově upraveno odborné vzdělávání a mistrovské zkoušky, které zájemcům umožnily specializaci v oborech pneumechanik, podvozkový mechanik a vulkanizační technik, jsme svědky zklamání z ubývajícího počtu učňů v těchto oborech.

Význam odvětví stoupá
„Právě rok 2009 ukázal, že se pneuservisy díky stabilním výnosům stávají stále významnějším segmentem v autoservisním odvětví. Dobře vyškolený mechanik může tohoto rozvoje profesně využít a přinést firmě záruky do budoucna,“ míní Hülzer . Upozorňuje také na to, že vyškolení zaměstnanců by pro firmy mělo být výhodnou a více než kdykoliv předtím také výnosnou investicí. V této souvislosti zmiňuje výsledky průzkumu Spolkového institutu pro profesní vzdělávání, podle kterého činí náklady firmy na jednoho učně v průměru 15 000 eur za rok. Učeň sám však vytváří zisk ve výši 11 700 eur, takže sečteno podtrženo jsou čisté náklady za vyučení 3300 eur. Jak vypočítalo BRV, výkony od učňů se přitom od roku 2000 díky silnému začlenění mladé generace do řemeslných oborů v podnicích zvýšily o 50%, zatímco náklady podniků na vyučení klesly o 40%.

Čísla prozatím nejsou alarmující
Pokles učňů v měsíci říjnu ještě nemusí být konečný, čísla by ještě podle zkušeností mohla díky „opozdilcům“ stoupnout, právě proto neposuzuje oborový svaz aktuální vývoj jako alarmující. „Apeluji na firmy zmocněné k poskytování výučních programů, aby ve vlastním zájmů věnovaly větší pozornost vyučení nových pracovníků,“ říká šéf BRV Hülzer.

Foto Barum Continental

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz