Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 1 / 11 » Hakkaa päälle!

Hakkaa päälle!

 
image1984

Už jsem se smířil s tím, že správně přepisovat název legendární zimní pneumatiky Hakkapeliitta se nikdy nenaučím, a pokud je to i teď špatně, tak vězte, že název sem byl vnesen metodou „Ctrl C“ a „Ctrl V“ přímo z oficiálních stránek Nokianu a za...

 
Už jsem se smířil s tím, že správně přepisovat název legendární zimní pneumatiky Hakkapeliitta se nikdy nenaučím, a pokud je to i teď špatně, tak vězte, že název sem byl vnesen metodou „Ctrl C“ a „Ctrl V“ přímo z oficiálních stránek Nokianu a za případné nesrovnalosti může pouze a jedině pan Gates a jeho jindy užitečné automatické opravy českého jazyka v programu zvaném Word. Ačkoli je svahilština zřejmě češtině bližší než finština, řekl bych, že oba naše národy – finský a český - mají poměrně hodně společného.

Oba sdílíme podobný osud malých národů svíraných po celá staletí v kleštích velmocí, oba máme pozitivní vztah k pivu, svérázný humor a podobnou mentalitu. Finové ovšem uměli obhajovat svou národní identitu s podstatně větším nasazením a vervou než my, čehož je zřejmě důsledkem, že časopis Forbes nedávno vyhlásil Finsko za zemi, v níž se žije nejlépe na celé Zemi, zatímco my jsme na tom tak, jak jsme. Je s podivem, že tak mírumilovný národ, jako je finský, má za jeden ze svých nejfrekventovanějších sloganů (srovnatelný s českým Pravda vítězí!) ten vyřčený v titulku článku (přepis bez záruky!), který dal jméno pneumatice Hakkapeliitta a který neznamená v překladu nic méně obludného než „Rozsekejme je na kusy“. Byl to bojový pokřik finských dragounů bojujících pod švédskou královskou válkou ve 30leté válce, ale v dějinách zazníval mnohem častěji, a to pokaždé, když si někdo dovolil sáhnout na finskou samostatnost. Naposledy při bezprecedentní obraně země proti sovětské rozpínavosti v roce 1939. Navzdory ohromné přesile Finové svou zemi prakticky nikdy nedali a způsobili Rusům ohromné ztráty.

Šok severem
Každodenní boj o přežití je ve Finsku aktuální nejenom v době válek, ale s nadsázkou i v době míru, neboť drsné klima si žádá velkou odolnost. Obyvatel střední Evropy, který tímto směrem v polovině února míří, opouští sice nevlídnou, ale přece jen snesitelnou zimu s teplotami kolem nuly, aby mu o dvě hodiny později před přistáním v Helsinkách pilot letadla hlásil, že na letišti je minus 21. A to jsme pouze v Helsinkách, co teprve na opačné straně země, daleko za polárním kruhem, kde kupodivu také žijí lidé, a to spokojeně, se všemi výdobytky civilizace a navíc – ve zdravém životním prostředí.
Odolnost na drsné podmínky severu byla předmětem „testu“, který uspořádala společnost Nokian Tyres pro novináře i obchodní partnery a který také v tomto duchu pojmenovala – Northproof Experience. Místem konání bylo Ivalo, pětitisícové centrum Laponska, kde na jednoho obyvatele připadají 2 km2 území. Ovšem tím hlavním tématem setkání bylo pochopitelně něco jiného – představení nové zimní pneumatiky Nokian WR, která přijde před letošní zimní sezonou i na český trh.

Celý článek si přečtěte v č. 1/11


 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz