Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 2 / 11 » Navštěva v protektorově

Navštěva v protektorově

 
image868

Protektorování nákladních pneumatik je rychle se rozvíjející odvětví, jehož význam roste s tím, jak roste tlak na hospodárnost, efektivitu a udržitelný rozvoj. Mezi léty 2010/2009 zaznamenalo odvětví protektorování nárůst přes 16 %, přičemž ve...

 
Protektorování nákladních pneumatik je rychle se rozvíjející odvětví, jehož význam roste s tím, jak roste tlak na hospodárnost, efektivitu a udržitelný rozvoj. Mezi léty 2010/2009 zaznamenalo odvětví protektorování nárůst přes 16 %, přičemž ve východní Evropě dokonce o 32 %. Celkově se podle údajů profesní organizace ETRMA v roce 2010 v Evropě obnovilo 49 447 tun pneumatik, z toho 85 % tzv. protektorováním za studena a 15 % teplým protektorováním, tj. vulkanizací v lisu. Všichni přední světoví výrobci pneumatik se dnes angažují tak či onak v odvětví protektorování. Někdejší hájemství „specialistů“ na tento obor se stále více prolíná s výrobou nových pneumatik. Proč, je nasnadě. Životní cyklus kvalitní kostry nekončí opotřebením běhounu nové pneumatiky a pokud se výrobce pneumatik soustředí pouze na výrobu nových výrobků, dobrovolně se vzdává nemalých obchodních příležitostí, které další „životy“ pneumatik skýtají.

Pneumatikářské firmy uzavírají různá výrobní či technologická partnerství s výrobci protektorů a protektorovacích materiálů, případně do těchto firem sami vstupují. Takovým případem je i ovládnutí ikony protektorovací branže, společnosti Bandag, japonským výrobcem pneumatik Bridgestone. I to svědčí o významu, jaký výrobci nových pneumatik protektorování přikládají. Za svou jistě nemalou investici získal Bridgestone 16procentní podíl na evropském trhu protektorů, což v absolutní hodnotě představuje 1,2 milionu protektorů za rok. A také partnerskou síť protektoroven, kterých je ve 40 evropských státech na 180. Do jedné z tuzemských protektoroven, sídlící ve východočeském pohraničním městečku Broumov a patřící společnosti Jopeco z Náchoda, nás v dubnu pozvalo tuzemské zastoupení Bridgestonu.

Broumovská protektorovna je vybavena nejmodernější technologií včetně shearografického analyzátoru koster, který nedestruktivní cestou odhalí případné skryté vady pneumatiky. Shearograf pracuje na principu rozdílných vlnových délek laserových paprsků a patří k nejmodernějším zařízením, které se dnes v efektoskopii materiálů používají. Mimo laserové shearografie se uplatňuje i pečlivá vizuální vstupní kontrola.


Celý článek si přečtěte v Pneu revue č. 2 / 11


 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz