Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 3 / 13 » Od ŽP k DPH, obcházet erár láká

Od ŽP k DPH, obcházet erár láká

 
ilustracni

čtvrtek, 22. srpna 2013

Obdrželi jsme reakci Radka Grilla ze společnosti TOMKET, která provozuje známý e-shop nejlevnejsipneu.cz Reaguje v ní na příspěvek čtenáře našeho webu, který vystupuje pod pseudonymem BroukPytlik. Ten popisuje kontrolu České inspekce životního prostředí, která v květnu navštívila jeho provozovnu. Oba názory nastolují řadu zajímavých otázek pneuservisní praxe, a prosto stojí za to se nad nimi zamyslet.

 

„Přišli v polovině května a nechtěli si nechat vysvětlit, že máme sezonu a nemám čas jim dohledávat bezpočet smluv a dokumentů, ale už mezi dveřmi říkali, že jdou na udání, že pokuta nás jistě nemine a jde jen o to, jak bude vysoká. Takže prošli všechny odpadkové koše, popelnice, a pokud netřídíte odpad a například na použité ventilky, závaží, strečové fólie dokonce i štítky z pneumatik nemáte systém likvidace, tak máte problém. Naštěstí se snažíme třídit, co se dá, smlouvu se sběrným dvorem máme, nějak jsme z toho vybruslili,“ popisuje čtenář BroukPytlik svou anabázi s kontrolou a pokračuje:
„Z čeho jsme však nevybruslili, bylo označení sběrného místa použitých pneumatik „ZDARMA“. Největší pokuta ale hrozí za neposílání ročních reportů na Ministerstvo životního prostředí o počtu dovezených pneumatik a způsobu likvidace tohoto množství. Vysvětlit inspekci, že koupíme v zahraničí řádově desítky pneumatik za sezonu, což je pro nás zanedbatelné množství, je moc nezajímalo. A protože šli na UDÁNÍ, měli dokonce seznam z Celního úřadu s počtem pneumatik, které jsme v zahraničí odebrali. Nic naplat, neměl jsem sílu se s nimi hádat a domluvili jsme se, že seženu potvrzení od dodavatelů o likvidaci pneumatik, které do dvou týdnů dodám na inspektorát. Protože nebyl čas, dostal jsem se na úřad až v pátek odpoledne, kdy už tam většina inspektorů nebyla, pouze asistent inspektorů souhlasil, že to se mnou projde. Při otázce na původce udání řekl, že to není veřejná věc, ale ukázal mi stížnost od právníka s několikastránkovým seznamem pneuservisů a prodejců pneu, na které bylo stejnou firmou podáno udání. Podle úředníka to je několik stovek subjektů, které na základě udání budou muset zkontrolovat, takže mají práci na 1-2 roky!  Údajně si jedna velká firma stěžuje, že nemá stejné podmínky k podnikání a oni musí dráže likvidovat pneumatiky, zatímco ostatní, uvedení v seznamu, je nelikvidují. Když si úředník kopíroval dokumenty, dohlédl jsem na stůl a přečetl název firmy. Byla to firma se sídlem v Praze na Václavském náměstí, která podle mě nelikviduje ani 5% toho, co na internetu prodá.“

Celý článek si přečtěte v PR č. 3/2013.

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz