Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 3 / 22 » Dynastie Nováků

Dynastie Nováků

 
pneucentrum-nan

středa, 7. září 2022

Manželé Miluška a Jaroslav Novákovi podnikají v oboru od roku 1992 a jejich Pneucentrum N&N patří k nepřehlédnutelným společnostem na Olomoucku, které prodávají pneumatiky a poskytují jejich komplexní servis. A nejen to, ale o tom bude řeč později. Oba dva měli odvahu vrhnout se na podnikání až po čtyřicítce, takže problematika následnictví je pro ně chtě nechtě velmi aktuální. To, že vybudovali prosperující rodinnou firmu, dočkali se ve zdraví a aktivitě důchodového věku a mají zdatné následníky, je zjevně odměnou nejen za jejich pracovitost, ale i klid, pokoru a laskavost, která z nich sálá.

 

„My jsme do firmy dali všechno, byla pro nás vším, takové třetí dítě. Domů jsme se vraceli pozdě večer. Nebyly počítače, takže jsme ještě museli vyřídit spoustu papírování. Objednat zboží, zaplatit faktury, dojet na poštu… Dříve se veškeré věci řešily osobně, byl to úplně jiný obchod. Většina lidí, s nimiž jsme spolupracovali, již dávno obor opustila, a ti noví již pracují úplně jinak. Vše je nalajnováno, v tabulkách a grafech…“ vzpomíná potichu Miluše Nováková na doby dávno minulé.

Pracovní kariéra manželů Novákových začala mnohem dříve než podnikání v gumařině. Jaroslav Novák pracoval pro velké stavební firmy a před rokem 1989 působil i na zahraniční správě v Libyi. Dokonce jako vedoucí dopravy, takže k pneumatikám neměl daleko. Miluška Nováková zasvětila dlouhých 25 let Barumu – šestnáct let jako samostatná referentka, dva roky jako zástup v účtárně a zbývající léta jako vedoucí maloobchodu.

Skleník jako sklad
Začali podnikat doma, v prostorách rodinného domu se zahradou, přístřeškem a skleníkem. Tehdy pneumatiky pouze prodávali a museli vyjít s tím, co bylo. „Časem jsme používali skleník jako sklad traktorových pneumatik,“ směje se Jaroslav Novák. Zvláště zemědělské pláště šly hodně na odbyt, konkurence byla malá, kromě Barumu už jen nedaleké pneucentrum Tovéř. Skladba vozového parku byla úplně jiná než dnes, velká družstva měla osmdesát, sto zetorů, k tomu závěsná zařízení, nákladní auta a v zimě ještě pomáhala silničářům s posypem. To byla spotřeba pneumatik! Dnes mají pár výkonných strojů, s nimiž vlastně na pneumatikách hodně ušetří.

I v improvizovaných podmínkách rodinného domu obchod vzkvétal, ale bylo jasné, že to takto dlouho vydržet nemůže – už jen proto, že živnostenský úřad vydal povolení k podnikání z domova jen na omezenou dobu. V roce 1992 se Novákovi dozvěděli o prodeji hospodářské usedlosti na Přerovské ulici a ačkoli – jak říká pan Novák – „šli z jednoho úvěru do druhého“, byla to jasná volba. „Neměli jsme ani jiné východisko, z domova to už dále nešlo a podnikat jsme rozhodně chtěli dál,“ vysvětluje Jaroslav Novák. Nabízená usedlost byla ve zuboženém stavu, v předním traktu byl původně kravín a na dnešním nádvoří obrovské hnojiště, kde prý tenkrát při rekonstrukci zapadl bagr. Začali s opravou přední budovy na Přerovské ulici, ale bylo stále jasnější, že další rozvoj firmy se neobejde bez servisu. V roce 1996 tak proběhla přestavba prostřední části na servis, který zde stojí dodnes. Tato část od roku 1896 fungovala jako sýpka a přesně o sto let později se dočkala rekonstrukce – i když k novému účelu.

Byly to tehdy, jak říká pan Novák, „nemalé“ peníze, ale z dlouhodobého hlediska se investice do těchto pozemků rozhodně vyplatila. Dnes je to strategické místo při sjezdu z dálnice od Ostravy i Brna, průmyslová zóna s prodejnami nových aut, autobazary, STK či depy stavebních společností, jako např. ZAPA.

Do dnešních dnů
Pomalu se dostáváme k současnosti Pneucentra N&N, které rozkvetlo do krásy už od prvního pohledu: čisté nádvoří, lesklé fasády, úpravné interiéry, vzrostlé jehličnany na místech, kde bychom to v pneuservisu rozhodně nečekali. Za 30 let se samozřejmě změnil způsob fungování, informační systémy a v neposlední řadě i náplň práce, která je podstatně širší než v minulosti. Firma je členem sítě Premio, s níž, jak říká Jaroslav Novák, převažuje spokojenost. Oceňuje pružnost, s jakou pracují regionální manažeři a která není u nadnárodních společností pokaždé samozřejmostí. Výhodou konceptu je i relativní volnost a benevolence při výběru značek prodávaných pneumatik a podpora sítě směrem k rozvoji rycho- a autoservisu. „Líbí se mi, že se Premio snaží rozšiřovat služby v oblasti náhradních dílů. Má program, do kterého zadáte konkrétní auto, systém ukáže, zda je díl k dispozici a u jakých dodavatelů. V systému jsou nejen pneumatiky, ale i náhradní díly,“ říká Jaroslav Novák.

Trend rozšiřování služeb směrem k autoservisu je pro Pneucentrum N&N typický a velmi podporovaný. Již v roce 1996 rozšířili služby o geometrii, dnes provádějí i řadu mechanických činností, jako je výměna oleje, opravy a čištění klimatizací, „brzdařina“ a servis rozvodů. Docela se osvědčily i služby renovace laků a čištění interiérů. Autoservis tak zahrnuje téměř vše s výjimkou činnosti elektrické, lakýrnické a karosářské. Pro autoservis je již v provozu jedna mechanická dílna v zadním traktu a další se buduje. Tyto dvě doplní tři osobní stání a jedno nákladní pro pneuservis, která fungují ve střední části objektu, kde je také pneu-hotel.

K našemu rozhovoru se přidává Jaroslav Novák mladší, jeden ze dvou dětí Novákových. Druhou je dcera Lenka, která ve firmě též pracuje. Stejně jako snacha a zeť. Ten nastoupil z druhé generace do firmy jako první, a to v roce 1995, pak se přidal syn.

Děti se vyvedly
„Měli jsme to štěstí, že děti s námi vstoupily do branže a do našeho podnikání. Začaly postupně pracovat a pronikat do problematiky. Když jsme začínali my, naší největší starostí byly finance. Dnes je vše vybudované, ale oni budou mít zase jiné starosti. Ale máme z nich radost, jsou šikovní, snaží se a pro firmu dělají maximum,“ říká Miluška Nováková. Do rozhovoru vstupuje Jaroslav mladší: „Ale taky máme své mouchy,“ směje se. „Maminka hodnotí všechno hodně idealisticky.“

A jak probíhá soužití generací ve chvílích, kdy si rodiče stále zachovávají rozhodovací pravomoci a mladá krev již naplno působí ve výkonných funkcích? Není právě zde možné ohnisko sváru? „Komunikace je klíčová, ale rozhodující slovo máme stále my jako rodiče a majitelé firmy. O běžných provozních věcech v řádu sta tisíc korun si naši následníci rozhodují sami, ale pokud se jedná o větší investice, musí to konzultovat s námi jakožto jednateli společnosti. Cenařinu také stále děláme my. Vlastní provoz si řídí děti, my už do toho nechceme zasahovat. Oni jsou již ve věku, kdy firmu mohou vést; velkou výhodou je to, že s námi pracují již dlouhá léta, stejně jako jejich protějšci. Samozřejmě nějaké třecí plochy existují, ale to je v pořádku. Pokud by všichni jen kývali hlavou, bylo by to o ničem. My svým dětem věříme, jsou to rozumní lidé. Hodnota firmy, kterou jsme vybudovali, je slušná, a oni to určitě nebudou chtít rozbít. Je to koneckonců jejich zaměstnání, obživa, a tak mají k práci jiný vztah, než kdyby pracovali jako zaměstnanci kdekoli jinde,“ říká zakladatel firmy.

Následnictví (zatím) zajištěno
Syn Jaroslav už má své vlastní vize, jak firmu rozšířit a zvelebit. Přední budovu na Přerovské přeměnil v ubytovací kapacitu, má projekty v oblasti fotovoltaiky a plánuje výstavbu bytů pro zaměstnance na pozemcích, které jsou stále volné. „My máme k firmě takový vztah, protože jsme v ní vyrůstali. Mně bylo patnáct let, když rodiče začali podnikat. Od osmnácti let jsem začal ve firmě pomáhat. Rekonstrukci jsem prožil na vlastní kůži, vše jsme dělali svépomocí. Takže v té naší druhé generaci jsme si s nástupnictvím jistí. Co bude s tou další, třetí generací, je však otázkou,“ říká Jaroslav mladší. Obě děti již mají své vlastní potomky a co si budeme povídat, doba nabízí velmi pestré možnosti, jako je studium v zahraničí, cestování a zajímavé pracovní příležitosti. Jak se to vše snoubí s rodinnou firmou, to je zatím ve hvězdách.

„Už od počátku našeho podnikání jsme chtěli, aby to byla rodinná firma. I dnes stále hodně pracujeme, i když covid nás donutil pracovat z domova a do této kanceláře se již bohužel nevrátíme. Mně osobně to hodně vadí, protože jsem společenský člověk, vždycky jsem měla ráda lidi a ten kontakt mi prostě chybí. Jedeme jednou, maximálně dvakrát do roka na dovolenou s vnoučaty, jinak je náš život práce. Žijeme si ale velmi slušně a tento život nám vyhovuje,“ uzavírá Miluše Nováková. Ona a manžel Jaroslav založili před 30 lety úspěšnou rodinnou firmu a jak se zdá, daří se jim naplnit i další velký úkol – předat ji další generaci podnikatelů. Motoristé i firemní zákazníci se tak budou moci spoléhat na služby Pneucentra N&N další dlouhá léta.

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz