Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 4 / 06 » PROTEKTORY POD TLAKEM

PROTEKTORY POD TLAKEM

 
image786

Výrobci protektorů testovali své produkty v náročných podmínkách. Každý po svém. Zatímco rakouská společnost Kraiburg využila prostory italského mramorového dolu, italská firma Marangoni jela za testováním do Skotska, kde využila jeden z největších...

 
Výrobci protektorů testovali své produkty v náročných podmínkách. Každý po svém. Zatímco rakouská společnost Kraiburg využila prostory italského mramorového dolu, italská firma Marangoni jela za testováním do Skotska, kde využila jeden z největších fleetů stavební firmy v zemi.

Kraiburg v dolech uspěl
Specialista na protektorování, společnost Kraiburg, se rozhodla otestovat svoje výrobky v nejnáročnějších podmínkách, jaké si lze představit. Společně s italskou firmou Ghelardini se pokusila spojit zdánlivě neslučitelné – uspět s protektory v extrémních podmínkách mramorového dolu v Carraře v Itálii. Téměř 80 % vozů, které zde vozí surový mramor, využívá právě protektory Kraiburg.

Při zaslechnutí jména Carrara se většině z nás vybaví právě mramor – kámen, ze kterého byly vytvořeny nejslavnější sochy v historii, materiál, který se po staletí využívá k dláždění katedrál a paláců a dodnes vyjadřuje jakýsi dotek luxusu. Po celém světě se vyskytuje v různých formách a barvách. Ten, který se těží v Carraře, je díky své původní bílé barvě jedním z nejčistších a nejunikátnějších. Ještě před několika desetiletími byly pro přepravu mramorových bloků dolů do údolí používány dřevěné sáně nebo železnice. Dnes tuto práci dělají nákladní vozy. Po kamenitých cestách se stoupáním více než 30 % musejí vystoupat pro mramor až 800 metrů nad mořskou hladinu. Zde naloží svůj náklad (kromě mramorových bloků také kameny, štěrk, písek a mramorový prach) a vozí ho do údolí k dalšímu zpracování. Perfektně fungující brzdy a velmi odolné pneumatiky jsou pro řidiče v takových podmínkách životní pojistkou.

Právě díky náročnosti místního terénu je Carrara pro testování nových pneumatik celosvětově vyhledávaným místem. Riziko proražení a jiného mechanického poškození pneumatik je zde extrémně vysoké. To je také jeden z důvodů, proč se Kraiburg právě zde rozhodl otestovat řadu protektorů Kraiburg plus Premium Line. Právě zmíněná společnost Ghelardini, která na projektu spolupracovala, dodává nákladním vozům v dole protektory a to s velmi dobrými výsledky.

Zatímco průměrná výdrž pneumatik na řídicí nápravě je zde mezi 18 000 a 25 000 kilometrů, protektory Kraiburg vydržely zpočátku pouze 6 000 km. Diagnóza – masivní mechanické poškození pláště. Avšak Ghelardini ani Kraiburg se nechtěli vzdát a jasným cílem bylo výrazné zlepšení výsledků. V rámci vzájemné spolupráce byla změněna směs protektoru, která se stala odolnější proti mechanickému poškození. Výsledný produkt řady Premium Line dostal název Kplus 30. Porovnávací test mohl začít. K tomuto účelu byl jeden tahač vybaven protektory s profilem KDY3 a směsí Kplus 30 a druhý protektorem s profilem K46 a standardní směsí. Nová pneu s designem DY byla použita jako referenční. Vozy poté začaly jezdit ve stejných podmínkách 18% stoupání až 500 metrů nad mořskou hladinu.

Nová směs funguje
Za čtyři měsíce bylo již možné porovnat výsledky. Průměrně vozy díky pravidelné údržbě (kontroly tlaku v pneu, výměny mezi nápravami po každých 2000 km atd.) najezdily 26 000 až 28 000 kilometrů na protektorech různé kvality. Takové hodnoty byly zároveň dosaženy i při použití standardní směsi Kraiburg, která měla při výměnách stále vzorek hlubší než čtyři mm. V kontrastu s tím nová směs Kplus 30 vykázala navíc o 10 až 15 % větší výkon než referenční pneumatika. Poškození dezénu bylo přitom srovnatelné s novou pneumatikou.

„Zpočátku jsme byli vůči testu skeptičtí, po mnoho let jsme spolupracovali s největšími světovými výrobci pneumatik. O to víc jsme však byli překvapeni faktem, že protektory Kraiburg jsou – v řeči výkonu, ceny a získané užitné hodnoty – plně konkurenceschopné,“ řekl Emanuele Defrancesco, zástupce fleetu, na kterém testy proběhly. Pozitivně byla také hodnocena odolnost protektorů proti mechanickému poškození, a nejen to: „Na základě pozitivních výsledků a profesionální podpory od Ghelardini jsme se rozhodli, že vybavíme všechny naše vozy protektory řady Kraiburg plus. Toto rozhodnutí nám umožní ušetřit až 25 procent nákladů,“ dodal Defrancesco. V současné době dodává rakouská společnost Kraiburg do mramorového dolu Cararra téměř 80 % protektorů, se kterými jsou zákazníci spokojeni.

Prověřeno časem
Za rok své existence si řada Kplus 30 vybudovala na trhu dobrou pozici. Z celkových 11 000 tun horkých protektorů, které společnost za minulý rok v Evropě prodala, jich 1500 tun bylo z řady Kraiburg plus, což vyjadřuje zajímavých 13 % z celkových prodejů. V Německu tvoří řada Kplus 30 v současné době 8 % prodejů. Společně se svými dvanácti autorizovanými partnery, kteří zajišťují rakouské společnosti více než 50 % prodejů v Německu, plánuje Kraiburg na německém trhu další rozvoj. V červnu letošního roku se firma spojila s dalším silným partnerem, společností Feneberg, která pomohla díky svému působení v regionu Allgäu firmě Kraiburg obsáhnout téměř celý jihozápad Německa.

V Čechách je zájem
Největší úspěch ovšem slaví Kraiburg s novou řadou protektorů na českém trhu. Téměř 30 procent všech prodaných vulkanizovaných protektorů Kraiburg, což odpovídá asi 19 000 nákladních pneumatik, se prodává se žlutým označením prémiové řady Kplus 30. V České republice má Kraiburg tržní podíl 7%. Protektory Kraiburgu jsou využívány například i v pražské hromadné dopravě. V oblasti dálkové dopravy využívá služby rakouské společnosti například český dopravce Jihotrans. Bez ohledu na způsob použití si zákazníci Kraiburgu pochvalují také úspory, které řada Kplus 30 přináší. Díky nové směsi je možné snížit provozní náklady až o 30 %. Kromě Německa a České Republiky se řada Kraiburg plus prodává hlavně v Polsku, Švédsku, Francii, Dánsku, Itálii, Slovinsku a Švýcarsku.

„To, že se nám úspěšně podařilo novou řadu Kraiburg plus prosadit na trhu znamená, že zde pro tyto vysokovýkonné produkty místo existuje,“ vysvětluje Frank Gregory z prodejního oddělení Kraiburgu, a dodává: „Kupní cena výrobku zjevně není klíčový faktor v případě, že jeho užívání přinese společnosti dlouhodobě zisk.“ Společnost Kraiburg se zaměřuje stále více na kvalitu.


 
 
 

Komentáře k článku

K tomuto článku nejsou vloženy žádné komentáře.

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz