Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 4 / 13 » Zelené pneumatiky na postupu

Zelené pneumatiky na postupu

 
Ekologie

úterý, 26. listopadu 2013

„Zelené pneumatiky“, které by byly vyrobené z obnovitelných surovin a obsahovaly by pouze velmi malé množství fosilních materiálů, jsou snem každého výrobce pneumatik. Chemici koncernu Continental na uskutečnění tohoto snu usilovně pracují.

 

Již nyní nahrazují ropné oleje řepkovými oleji a polyester umělým hedvábím, které slouží jako výztuha kostry pneumatiky. Zároveň je syntetický a přírodní kaučuk stále více nahrazován recyklovanou gumou ze starých pneumatik. Podle Dr. Borise Mergella, vedoucího vývoje materiálů a procesů divize pneumatik Continental, je to trnitá cesta: „Ne všechny suroviny v pneumatikách lze snadno nahradit obnovitelnými materiály,“ vysvětluje. „V mnoha případech mají tyto materiály negativní vliv na výkonnost při brzdění a valivý odpor – a zde nemůžeme akceptovat žádné kompromisy. Masivní kompenzace fosilních materiálů obnovitelnými surovinami není vždy řešením, protože k tomu je potřebná orná půda, která by mohla být využita k produkci potravin.“ Připomíná, že standardní pneumatiky Continental pro osobní vozidla již obsahují téměř 45 % neropných materiálů. „Pokud jde o ekologické materiály, jsou na tom pneumatiky mnohem lépe než jejich pověst,“ říká. 

Slibné pampelišky
Například kaučuk získávaný ze smetánky, lidově pampelišek, aktuálně představuje slibnou potenciální alternativu za kaučuk získávaný ze stromů. Protože pampelišky jsou velmi nenáročné na klimatické a přírodní poměry, lze jimi osít i méně úrodné, neobdělávané zemědělské plochy. A ani je nebude nutné přepravovat na velké vzdálenosti do evropských závodů vyrábějících pneumatiky.

Pěstiteli trávníků nenáviděný plevel se tak pomalu stává miláčkem výrobců pneumatik. V polovině října letošního roku vydal Continental prohlášení, v němž doslova uvedl, že projekt získávání kaučuku z pampelišek je krok od zásadního průlomu. Na projektu spolupracuje výrobce pneumatik s institutem pro molekulární biologii a aplikovanou ekologii Fraunhofer (IME)  z Cách. Continental uvedl, že díky špičkovým šlechtitelským metodám se podařilo zatím v laboratorních podmínkách vypěstovat vysoce jakostní kaučuk z kořene pampelišek. Nedávno byla zahájena výstavba pilotního zařízení IME  v Münsteru, které již bude schopen produkovat kaučuk z pampelišek masovějším  měřítku.
„V posledních letech jsme nabyli velkých znalostí a zkušeností s kultivací pampelišek. Díky technologii DNA markerů teď víme, který gen je zodpovědný za které vlastnosti molekul. To nám umožní dosahovat vysokých výnosů tam, kde to potřebujeme, poznamenává profesor Dirk Prüfer z institutu IME v Münsteru.“ 

Nezávislost na subtropech
Velkou předností získávání kaučuku z pampelišek je fakt, že kořeny této rostliny jsou daleko méně náchylné na výkyvy počasí než gumovník. „Pokud se nám podaří produkovat v masovém měřítku kaučuk z pampelišek s vlastnostmi minimálně na stejné úrovni, jaké má konvenční kaučuk, dostaneme se do pozice, kdy nebudeme zdaleka tak závislí na sklizni kaučuku v subtropických oblastech,“ doplňuje Dr. Boris Mergell, který v rámci Continentalu dohlíží na společný projekt s IME.

Celý článek sipřečtěte v PR č. 4 / 2013

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz