Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 4 / 22 » Auta patří k Americe, servis k autům. Otáčí to miliardy dolarů

Auta patří k Americe, servis k autům. Otáčí to miliardy dolarů

 
motorsport

pondělí, 21. listopadu 2022

Organizace Specialty Equipment Market Association – SEMA – sdružuje přes 6300 firem z celého světa. Byla založena v roce 1963 a spojuje aftermarketové a OE (první vybavení) výrobce, prodejce, distributory, úpravce, restaurátory i média. Reprezentuje objem 44,6 bilionu dolarů aftermarketového trhu. Výstava se koná v listopadu v Las Vegas a je určena výhradně pro profesionály.

 

V roce 2020 proběhla akce pouze virtuálně. V roce 2021 umožnily americké úřady vstup cizinců do země až začátkem listopadu, uprostřed průběhu výstavy. Takže letošní ročník byl po covidových omezeních první, který bylo možné bez problémů navštívit. A čísla z letošního roku říkají: 161 tisíc návštěvníků ze 140 zemí, přes 110 tisíc plochy v halách a dalších 100 tisíc m2 venkovních ploch, 2400 vystavovatelů, více než 1500 vozidel…

Tolik zdroje a údaje. Úpravy a přestavby vozidel představují nejen v Americe obrovský trh a výstava je obrovská show. Haly jsou členěné tematicky: pneumatiky a kola, zařízení a nářadí, opravy po nehodě, závody a výkon, mobilní elektronika a technologie, obchodní služby, truck, SUV a off-road, restyling, powersport (snad ani není nutné překládat), příslušenství, péče o vozidla. Výstavy se účastní i výrobci vozidel, ale neprezentují běžné sériové modely, ale vlastní sportovní nebo off-roadové úpravy.

Mimo to jsou v areálu dvě velké venkovní asfaltové plochy, na kterých se neustále driftuje nebo závodí ve zrychlení, takže většina výstaviště je skoro pořád v oblacích dýmu. I venkovní plochy jsou plné tuningových vozidel, od úprav amerických klasik, přes úpravy superdrahých vozidel až po monstra, pod kterými je téměř možné procházet.

Výstava trvá čtyři dny a je zakončená SEMA Cruise v pátek odpoledne, kdy se všechna oficiálně vystavená vozidla seřadí do nekonečné řady a projíždí uzavřenou trasu lemovanou davy nadšenců, kteří svoji radost dávají patřičně najevo.

Nekvalitní práce neexistuje
Mimo výstavu SEMA je pro profesionály v USA významná ještě výstava NADA, což je National Automobile Distributor Association. Z letošního ročníku byl zcela jasný trend výrobců vozidel k elektropohonu a mimo to covidem ještě posílený trend k mobilním službám. Dovoz zboží, nákupů či jídla je běžný a objem těchto služeb neustále narůstá. Mobilní služby se objevily i v oblasti servisu vozidel. Díky aplikacím v chytrých telefonech je snadné plánování služby, objednání i placení. Běžné je mytí vozidel přímo před domem. Po objednání přijede dodávka s profesionálním vybavením, vozidlo umyje a nemusíte ani jít zkontrolovat kvalitu, protože odvést nekvalitní práci si poskytovatel služby nemůže dovolit

Tak třeba příště? Jak na to?
A na závěr pár tipů pro cestu na výstavu. Samozřejmě je možné letět přímo do Vegas, nicméně LA je z Evropy dostupnější. Cesta z LA do Vegas autem trvá něco přes čtyři hodiny (asi 270 mil). Vede pouští, přes sedlo 1300 m nad mořem. Pro ty, kteří si pod cestováním po Americe představují rovnou silnici, ztrácející se na obzoru, je to přesně ono. Za podobnou cenu jako ve standardní půjčovně si pronajmete nudný sedan se čtyřválcovým motorem, na aplikaci Turo.com, obdobě Airbnb v oblasti pronájmu vozidel, si půjčíte auto, které nudné určitě není. Mně se vždycky líbil Dodge Challenger. Ale motor V8, 6,4 l s výkonem 485 koní jsem za celou cestu z LA do Vegas a zpět dostal nad 2000 otáček vždy jen na pár sekund. Nicméně nad Los Angeles jsou 3000 m vysoké hory a přes ně vede několik ikonických silnic, na nichž si řízení opravdu užijete. A pokud nechcete jet naslepo, stačí chvíli počkat na krajnici a připojit se za skupinu místňáků v porsche a corvettách, kteří mají cestu najetou.

V Los Angeles určitě stojí za návštěvu Petersen Automotive Museum, kde je ve čtyřech patrech k vidění řada zajímavých exponátů. Například samostatná hala věnovaná mclarenům od M6A z roku 1967 až po loňskou formuli Fernanda Alonsa. V expozici filmových vozidel je k vidění např. Shelby GT 500 zvaný Eleanor z filmu 60 sekund, ve kterém Nicolas Cage ujíždí před policií betonovým korytem LA River. Rozsáhlá je expozice superaut, jako Bugatti, Koenigsegg, atd. Muzeum není zaměřené jen na americké vozy. Milovníka sportovních vozů ze 60. let potěší tovární Renault Alpine A110, zajímavostí je ZIL z roku 1962, ve kterém jezdil Nikita Chruščov.

V Las Vegas je Carol Shelby Museum, v němž je k vidění např. Ford GT40 MKII, se kterým Ken Miles v roce 1966 dovedl vítězně do cíle 24 hodin Le Mans hned tři vozy této značky. Z toho vychází i vtip na značce repliky tohoto vozu, jež se proháněla na výstavě SEMA.

 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz