Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Čínské pneumatiky v českých skladech

Čínské pneumatiky v českých skladech

 
ilustracni

pondělí, 9. ledna 2023

V prvním čísle Pneu revue nového ročníku 2023 se budeme mimo jiné zabývat fenoménem čínských pneumatik. Jde nám o to zjistit, jak se tyto pneumatiky, často vnímané jako velmi ziskové a maržově zajímavé, stojí nyní, kdy i čínský pneumatikářský průmyslu čelí silnému "protivětru", a tudíž - řečeno leteckou terminologií - jeho rychlost vůči zemi zpomaluje. Jako úvod do tohoto tématu přineseme přehled hlavních čínských výrobců. Hlasujte v naší aktuální anketě a vyjádřete svůj názor na čínské pneumatiky. První letošní číslo vychází 9.3. A pokud chcete říci více, klidně napište.

 

CARLING

Podle údajů z roku 2021 byl  Linglong největším výrobcem pneumatik mezi deseti největšími čínskými pneumatikářskými společnostmi, kotovanými na burze, a společnost Sailun byla  tou nejrychleji rostoucí.

V roce 2021 bylo  v Číně kotováno jedenáct výrobců pneumatik. S akciemi se nejčastěji obchoduje na šanghajské burze (Linglong, Sailun, Triangle, Aeolus, Jiangsu General, Huayi jako holdingová společnost Double Coin a Giti). Společnosti Doublestar, Guizhou Tyre a Sentury se rozhodly uvést své akcie na burzu v Šen-čenu. Společnost Prinx Chengshan je kotována v Hongkongu. A konečně společnost Giti Tire uvedla na šanghajskou burzu pouze svůj závod ve Fujianu, což zdaleka nepokrývá všechny její aktivity. Údaje společnosti Giti Tire tedy nejsou kompatibilní s ostatními, a proto ji Tyrepress.com do statistiky nezahrnul, ačkoli je tržbami na úrovni vedoucího Linglongu.  Stejně tak není ve statistice uveden největší čínský výrobce pneumatik, společnost ZC Rubber, jelikož není na burze. Podle časopisu Tire Business dosáhl ZC v roce 2021 tržeb přes 4,5 miliardy dolarů, čili přes 100 milionů Kč a patří tak do první desítky největších světových výrobců.

Na základě celoročních tržeb za rok 2021 se tak na prvních deseti příčkách objevily společnosti Linglong, Sailun, Double Coin, Triangle, Prinx Chengshan, Guizhou Tyre, Aeolus, Sentury, Jiangsu General a Doublestar.

Z údajů vyplývá, že tržby čínských kotovaných pneumatikářských společností mají přibližně trojí úroveň. Společnosti Linglong a Sailun jsou na prvním stupni s tržbami přesahujícími 17,8 miliardy jüanů (více než 59  miliardy Kč). Do druhého stupně patří společnosti Double Coin, Triangle, Prinx Chengshan a Guizhou Tyre s provozními příjmy v rozmezí 7,3 až 9,5 miliardy jüanů (přibližně 24 až 32 miliard korun). Společnosti Aeolus, Sentury, Jiangsu General a Doublestar se nacházejí na  třetí úrovni s tržbami nižšími než 5,6 miliardy jüanů (19 miliard Kč).

Celkově tak první desítka čínských výrobců kotovaných na burze prodala v roce 2021 pneumatiky za více než 271 miliardy Kč s malým meziročním nárůstem kolem 0,5 %. Největší růst zaznamenala společnost Sailun, a to 17 %. Přičteme-li do žebříčku nezahrnuté ZS Rubber a Giti (dohromady cca 160 miliard korun), činí celkový objem čínského pneumatikářského trhu přes 430 miliard českých korun.

Největší výrobci v Číně, uvedení na burzy v roce 2021
Linglong
Sailun
Double Coin
Triangle
Prinx Chengshan
Guizhou Tyre
Aeolus
Sentury
Jiangsu General
Doublestar.

Ilustrační foto (nezobrazuje nutně čínskou pneu)

Přečtěte si více v příštím čísle...

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz