Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 1 / 14 » TPMS jako příležitost

TPMS jako příležitost

 
sensit

středa, 26. února 2014

V poslední době v souvislosti se zaváděním nařízení evropského parlamentu ES č. 661/2009 (nařízení o bezpečnosti provozu motorových vozidel) zaznamenávám stále větší zájem majitelů pneuservisů o informace, které se týkají problematiky TPMS. Výrobcům vozidel dle tohoto nařízení vzniká povinnost mimo jiné vybavit motorová vozidla kategorie M1 systémem monitorování tlaku v pneumatikách, který známe obecně pod zkratkou TPMS.

 

Tato povinnost vznikla výrobcům k 1. 11. 2012 u vozidel, která po tomto datu chtěli homologovat k prodeji na trhu EU. Od 1. 11. 2014 se musí TPMS stát povinnou výbavou u všech vozidel vyrobených a prodaných na trhu EU. Zda je nový požadavek nařízený „shora“ opravdu přiměřený a zda přinese reálné výsledky v oblasti bezpečnosti a ekologie, o tom můžeme polemizovat dlouhé hodiny. Očekávané pozitivní dopady přinesou nutně oběti na straně výdajů, které ponesou v konečném důsledku motoristé. Otázka tu nestojí, zda je  TPMS prospěšné, nebo nikoli (tady je odpověď jednoznačně kladná), ale do jaké míry je  nezbytné, resp. zda je v dané chvíli ekonomicky relevantní  a zda budou jeho přínosy v rovnováze k vynaložené investici. Rozebírat tyto otázky však není smyslem tohoto článku. Jeho autor již otázku TPMS „nakousl“ na stránkách Pneu revue zhruba před dvěma lety v článku TPMS: hrozba, nebo výzva (Pneu revue č….), a protože bezprostřední dopad nové legislativy na pneuservisy už opravdu „visí ve vzduchu“, v následujícím textu na předchozí materiál naváže a pokusí se o ještě podrobnější a zevrubnější analýzu problematiky. Současně přidává odpovědi na některé otázky, které si kladou majitelé pneuservisů a které zazněly v diskuzi na internetovém portálu pneurevue.cz.

Právě o některé zajímavé postřehy z diskuze na internetu tento článek doplňujeme. V rubrice Produkty též najdete představení dodavatelů, resp. produktů TPMS na českém trhu a k tématu ještě přidáváme několik kratších materiálů v rubrikách Průmysl a Obchod. Věříme, že celé portfolio TPMS pomůže našim čtenářům zorientovat se v problematice a oslovit toho správného dodavatele pro svůj pneuservis.

TPMS jako technologie
Nejčastější otázky zní: Co toto nařízení EU bude znamenat pro naše zákazníky? O kolik se prodraží dodávka kompletních kol? Bude to opravdu povinné i u nás? Kdo to bude kontrolovat? A co nepřímý systém TPMS? Začnu od konce. Doplňující předpisy k výše zmiňovanému nařízení ES 661/2009 přesně definují technické požadavky na systémy TPMS. Jedním z požadavků je například garance, že  řidič vozidla bude upozorněn, pokud dojde k poklesu tlaku o 20 % pod předem definovanou hodnotu, kterou stanoví výrobce vozidla, případně dosáhne-li tlak v pneumatice hodnoty minimálně 150 kPa (dle toho, co nastane dříve). Tato informace musí být poskytnuta v určitém čase (do 10 minut) a při rychlostech již od 40 km/hod. do maximální rychlosti vozidla. V současné době tyto podmínky v podstatě splňují pouze systémy, které monitorují tlak v pneumatice „PŘÍMO” prostřednictvím elektronických čidel, která jsou umístěna uvnitř pneumatiky. Nepřímé monitorovací systémy nedokážou naplnit technické požadavky, a proto jsou z výbavy pro vozidla prodávaná po 1. listopadu 2014 na trhu EU vyloučeny.

Pro všechny motoristy, kteří si koupili nové vozidlo, jež podléhalo homologaci pro evropský trh od 1. 11. 2012, a pro všechny majitele nových vozidel vyrobených od 1. 11. 2014 je novinkou skutečnost, že vozidlo bez funkčního TPMS není způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích. Toto mohou kontrolovat stanice technické kontroly, policisté a především pojišťovny při uplatňování plnění pojistných událostí. V pneuservisech by zákazník měl dostat jednoznačnou informaci, že při koupi kompletní sady kol např. zimních pneumatik na vozidlo je nezbytné vybavil tuto sadu kol také sadou TPMS senzorů!

Celý článek si přečtěte v PR č. 1 / 2014

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz