Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 1 / 24 » Pneuservisní podnikání se ve Zdicích vydařilo

Pneuservisní podnikání se ve Zdicích vydařilo

 
Pneuservisy_-_objekty

pátek, 8. března 2024

Středočeský podnikatel provozuje dvě provozovny, ve Zdicích a v Hostomicích. Začínal v 90. letech jako zaměstnanec pneuservisu, k tomu si na víkendy otevřel malou provozovnu v hostomické garáži u rodičů. Nakonec se vydal výhradně na dráhu vlastního podnikání. Ačkoli začátky byly podle jeho vlastních slov náročné, na jedné z dvojice adres dnes gumař obslouží mezi 1 000 a 1 500 zákazníky ročně. A v rámci jednoho z objektů si vybudoval i bydlení. Říká, že to není ideální, ale život si nevybírá.

 

„Mám dva pneuservisy, ve Zdicích a v Hostomicích. Tam jsem začínal v roce 1997 v garáži domu rodičů, kde to později převzal táta. Tam už ta provozovna ale dávno není. Nejprve jsme se přestěhovali na hostomické náměstí do jedné stodoly, kde to však posléze také začalo být malé,“ vzpomíná na začátky Milan Mezek. Současný hostomický pneuservis je kousek od tamního náměstí. A má mimo jiné velký vydlážděný dvůr, kde se dá bez problémů zaparkovat. „Táta už je ale v důchodu a nyní tam máme zaměstnance,“ upřesňuje podnikatel.


Zdice jsou ideálním místem
Opravdovou trefou do černého bylo podle Milana Mezka v roce 1998 otevření pneuservisu v nedalekých Zdicích. Zákazníci ale nepřicházejí jen z tohoto více než čtyřtisícového města. Doslova strategickou se stala poměrně malá dojezdová vzdálenost z nedalekého Berouna a Králova Dvora. Oběma téměř spojeným městům totiž díky nové výstavbě vytrvale roste počet obyvatel a většina z nich někde potřebuje přezout i svá auta.

„Ten objekt ve Zdicích je můj a dokonce v něm i bydlím, udělal jsem si totiž ještě nahoře po rozvodu přístavbu. Bývalé manželce jsem nechal dům v Hostomicích. Původně jsem si myslel, že nová adresa bude znamenat výhodu, nakonec se to však ukázalo jako nevýhoda, protože pořád někdo něco chce,“ stěžuje si Milan Mezek na bydlení v bezprostřední blízkosti svého podnikání. Dovolenou by proto doma v žádném případě netrávil a často odjíždí pryč s obytným autem i na víkendy. Ty jsou většinou spojeny s motokrosem, kterému se Mezek věnuje.


Lassa první volbou
Po různých zkušenostech se u automobilů zaměřil na značku pneumatik Lassa. Je mu mimo jiné sympatické, že se neprodává přes e-shopy a je na ni pětiletá záruka. „Nemůže prostě někdo přijít a říct, že tu konkrétní pneu viděl o tolik a tolik levnější na internetu. A je to de facto Bridgestone, Lassa se dokonce vyrábí v Turecku i ve stejné továrně. Beru ji od firmy AM Pneu, jež má zastoupení pro Česko a Slovensko,“ uvádí Milan Mezek.

I když je mezi zákazníky stále oblíbená značka Barum, s jejím nabízením v pneuservisech je to podle podnikatele složité. „Když barumky budu chtít nakoupit ve velkoobchodu a podívám se na některé e-shopy, tak je tam vidím o padesát korun levnější. Byly doby, kdy jsem si s tím dělal starosti a nervy, ale teď už to nechávám být,“ konstatuje Mezek.

Zdický pneuservis je možná i proto v podstatě součástí sítě Lassa, ale neznamená to žádná omezení. „Pouze Lassu neprodávám. Pokud si zákazník bude přát barumky, objednám je z platformy Pneu B2B, kde si mohu vybrat z různých dodavatelů podle jejich ceny. Pak Barum prodám, ale za mou cenu, abych měl nějaký zisk, a zákazníkům to vysvětlím,“ uvádí servisman.

V době návštěvy Pneu revue koncem ledna měl objednané už čtyři stovky pneumatik Lassa v rámci předzásobení. To celkově bude čítat asi tisíc kol, které se rozdělí mezi obě provozovny.


Zákazníci e-shopů čekají na přezutí déle
Také Milan Mezek se samozřejmě setkává vlastními slovy „asi v pěti procentech případů“, kdy si klienti přivezou pneu koupené v e-shopu. „Když je u mě během sezóny fronta, tak ale mají přednost zákazníci, kteří si u mě pneumatiky kupují. Některé pneuservisy však takové lidi rovnou odmítají. Mnoho z nich se samozřejmě kvůli tomu naštve. Mimo sezónu mi je to jedno a klienty e-shopů obsloužím,“ říká rezignovaně podnikatel.

Zdická provozovna má uvnitř dvě stání se dvěma hevery. „Jsme rychlí a jedno auto přezujeme do dvaceti minut. Pracujeme bez objednání a jedeme co to jde,“ vysvětluje servisman, jakým způsobem obslouží za sezónu asi tisíc až patnáct set zákazníků. I když se jejich počet lehce snížil kvůli rozmachu celoročních kol. Zatím spíše k raritním zákazníkům zatím patří ti s elektromobily. „Tato vozidla jsou těžší a složitěji se zvedají. Na podvozku totiž není moc prostoru pro uchycení heveru. Některé mají téměř celý spodek oplastovaný a naše hevery na to nejsou uzpůsobené,“ stěžuje si Milan Mezek. A pouští se do vysvětlování, jaký mají ve Zdicích systém práce.


Pneu hotel zdarma
„Já klukům připravuji kola a oni je přezouvají. A já také odnáším uskladněné pneumatiky a odbavuji zákazníky,“ popisuje servisman. Jeho podnik má poměrně dost skladových ploch, a tak si může dovolit ten luxus a sezónně uskladňuje pět set sad pneu zákazníků zdarma. Ale platí to jen pro ty, kteří si u něj nová kola i nakupují. Kromě toho u nich platí i první přezutí zdarma. V žádném případě však ne pro pneumatiky nakoupené přes internet.

Řada lidí si podle něj nechává přezout svá vozidla v autoservisech. Tam se naopak pneumatikami mnohdy ani moc zabývat nechtějí. A podle zdického gumaře bývají dokonce někdy raději, když si zákazníci přijedou na přezutí se svými koly, třeba i s těmi z e-shopu.

Kvůli omezenému místu se pneuservis nevěnuje nákladním pneumatikám, pokud si to ale zákazníci přejí, rád jim kola alespoň objedná. „Přezujeme ale dodávky, avie či bobcaty,“ vysvětluje.

Pro osobní pneuservis disponuje provozovna dostatečnými skladovacími plochami, Milan Mezek ale přiznává, že například ve Zdicích uspořádání ideální není, protože zboží je z větší části umístěno v prvním patře provozovny v bývalém bytě. Lidé je však nosit do patra nemusí a mají k tomuto účelu uzpůsobenou zdviž. Objekt podnikatel koupil někdy okolo roku 2000 a navzdory členitému půdorysu prý nikdy neměl problém s tím nějaké pneumatiky najít.


Přezouvačka jako zakládající člen
Jedna přezouvačka zůstala ve zdické provozovně jako původní z doby otevření koncem 90. let. „Je to italská SICE, říkáme jí zakládající člen,“ chlubí se servisman. Tento stroj zůstává na vedlejším stání a dělají se na něm dobře třeba zmíněné motorky nebo kola od avie. „Zároveň jsem tehdy od stejné značky SICE koupil i vyvažovačku, ta už se ale prodala,“ upřesňuje.

Na současných strojích v pneuservisu jsou štítky jejich prodejců – VM Consulting a Swiss Garage. Jde například o značku HPA. A zatím poslední přírůstek je od firmy Sicam, jejíž dealer Vladimír Mangl z VM Consulting sídlí přímo v Hostomicích, kde má Milan Mezek jednu z provozoven. „Toho pána mám blízko, takže se na něj asi budu obracet, když budu něco potřebovat příště. Hlavně když se něco rozbije, tak je velkou výhodou, že u nás může být hned,“ vysvětluje podnikatel.

Přes ulici od zdické provozovny je malé parkoviště, jehož plochu má podnikatel pronajatou společně s nedalekou pizzerií, která také potřebuje, aby její zákazníci měli kde zaparkovat. „Blízkost pizzerie a kavárny je výhoda, protože tam zákazníci mohou zajít při čekání na přezutí. Jednou se nám stalo, že k nám do servisu přijela zákaznice přímo od pizzerie a nezalekla se ani toho, že s automobilem musela sjet schody,“ líčí Milan Mezek. Žena s čerstvým řidičákem své rozhodnutí vysvětlila tím, že z druhé strany je v ulici zákaz vjezdu – z něj ale mají zákazníci pneuservisu a pizzerie výjimku. Autu ani ženě se po kaskadérském kousku nich nestalo, servisáci ale nedokázali zkrotit svůj smích, a tak se zákaznice už nikdy nevrátila.


Vše na jednom místě
Ve dvoře pneuservisu je hlavní budova přímo naproti vjezdu. Vlevo je moderní kontejnerová buňka se zázemím pro zákazníky, vzorkovnou pneu s nejběžnějšími rozměry a pokladnou. Majitel si pochvaluje, že pro tento druh lehké stavby nemusel žádat o stavební povolení. Za svou podnikatelskou kariéru je už mnohokrát ale vyřizovat musel.

„Všechno okolo pneumatik jsem se naučil ve společnosti Pneu Kajgr, kde jsem pracoval jako zaměstnanec,“ vzpomíná Milan Mezek.

Již tehdy se v jeho hlavě rýsoval plán vlastního podnikání. „Řekl jsem si, že nemám o víkendech co dělat. Byl jsem ještě svobodný a dostal jsem nápad provozovat pneuservis podomácku. Garáž rodičů se zdála být ideální,“ ohlíží se do minulosti podnikatel.

V Pneu Kajgr tento nápad, se kterým se Milan Mezek netajil, nepadl na úrodnou půdu, i když slíbil, že u nich bude nakupovat pneumatiky. A byl postaven před volbu. Tedy buď bude ve svém zaměstnání pokračovat bez garážového servisu, nebo naopak. „Nevím, jestli bych podobné rozhodnutí zopakoval i dnes, ale rozhodl jsem se pro vlastní podnikání,“ uvádí servisman. Začátky byly koncem 90. let těžké a jednu dobu se bál, že se neuživí.

„Tehdy ještě nebylo povinné přezouvání na zimní kola, a také jsem nebyl v podvědomí lidí. Každé začátky jsou prostě těžké,“ uvažuje Mezek. Ze začátku mu hodně pomohla inzerce v novinách společně s roznášením letáků. „Také jsem se snažil obvolávat lidi a dopravce. Přesto byl rozjezd pomalý, ale celkem rychle mi začalo vycházet, že jsem na tom byl finančně lépe, než pokud bych se nechal zaměstnat,“ hodnotí své zásadní rozhodnutí s odstupem let podnikatel. V Hostomicích je pneuservis o něco menší a celoročně jej vede podnikatelům příbuzný Petr Šlapák. Provoz je tu zhruba poloviční než ve Zdicích, ale s fungováním druhého servisního místa je Milan Mezek spokojen. Ani zde, podobně jako ve Zdicích, nechybí v čekárně pro zákazníky sbírka motokrosových trofejí Milana Mezka. Podnikatele v pneuservisu, který i přesto, že začínal od píky, dokázal jít vlastní cestou.

 
Pneuservisy_-_objekty
 
 
 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz