Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 2 / 13 » Nový člen rodiny pneu Goodyear EfficientGrip se jmenuje Performance

Nový člen rodiny pneu Goodyear EfficientGrip se jmenuje Performance

 
efficientgrip

úterý, 28. května 2013

Společnost Goodyear oficiálně uvedla pneumatiku EfficientGrip Performance, která se stává nejenom vlajkovou lodí rodiny pneu EfficientGrip, ale osobního segmentu vůbec. EfficientGrip byl vyvíjen s ohledem na všechny klíčové požadavky, kladené na osobní letní pneumatiky současnosti, tedy především ekonomičnost, bezpečnost a komfort.

 

Pneumatika představuje technologický vrchol značky Goodyear, a proto nepřekvapí, že je nositelem řady inovací a exkluzivních technologií. Např. technologie WearControl zajišťuje vyvážené opotřebení po celé ploše dezénu, což má za následek vyšší přilnavost na mokru a nižší valivý odpor po celou dobu provozního života pneumatiky. Dalším faktorem, který přispívá k nižšímu valivému odporu, je složení směsi běhounu, které redukuje tvorbu tepla v části bočnice sousedící s patkou. Speciální vrstva pryže CoolCushion Layer brání nadměrné tvorbě tepla napříč celou vrchní vrstvou pneumatiky, která přichází do kontaktu s vozovkou, což je další faktor snižující valivý odpor. Optimalizované uspořádání bloků v ramenech a výjimečně tenké drážky v této části dezénu působí příznivě na hlukovou zátěž, kterou pneumatika generuje.
Lepší kontakt s vozovkou zase umožňuje technologie nazvaná ActiveBraking. Design dezénových bloků je navržen tak, že se při jejich zatížení zvětšuje kontaktní plocha a tudíž roste účinnost pneumatiky při brzdění. Podélná žebra jsou průběžná, nepřerušená, což zvyšuje jejich tuhost a přispívá k dobré reakci pneumatiky na impulsy volantu. Výsledkem jsou výborné handlingové vlastnosti na suché vozovce.

Tři je málo, ale lepší než nic
Pneumatika EfficientGrip Performance byla představena je pár měsíců po uvedení evropské legislativy formulované směrnicí č. 1222/2009, která řeší tzv. štítky na pneumatikách. Goodyear se proto netají tím, že štítkové ocenění pneumatiky bylo při jejím vývoji velmi důležitým zadáním. Při plné podpoře štítků však Goodyear jedním dechem zdůrazňuje, že v jeho případě se vývoj nerovná dostihům za třemi kritérii štítků.
EfficientGrip Performance je sice štítkovým premiantem, neboť v kritérii přilnavosti na mokru dosahuje hodnocení A a ve valivém odporu B, ale tento úspěch Goodyear nepřeceňuje. „Goodyear vždy podporoval a bude i nadále podporovat evropský štítek jako velký krok dopředu v informovanosti konečného zákazníka o našich produktech. Je to určitě krok správným směrem. Ale v Goodyearu chceme jít dál. Jsme přesvědčeni, že štítek nedává plně vyvážený obrázek o tom, co pneumatika poskytuje a nabízí,“ říká Hugues Despres, ředitel pro značku Goodyear v regionu EMEA. V odpovědi na to Goodyear zavedl  program 360o Quality Tests. Symbolizují jej tři číslice, 3 – 15 - 50, které oznamují, že Goodyear kromě tří zmíněných „štítkových“ kritérií testuje své pneumatiky na dalších 15, která obvykle měří a ohodnocují ve svých testech autokluby a média, a  že v konečném součtu je těch parametrů, které Goodyear u každé pneumatiky pečlivě vyhodnocuje, na padesát.

Praxe lepší teorie
K představení nové pneumatiky si vybral Goodyear vinařský kraj v okolí jihofrancouzského Montpellier. Právě zde Goodyear již od 80. let vlastní testovací okruh, který je vedle Lucemburska jeho hlavní zkušební baštou. Během akce, které se účastnila i Pneu revue, Goodyear demonstroval přednosti nových pneumatik na pětici testů. Konkrétně se týkaly valivého odporu, přilnavosti na mokru, handlingu na suchu a mokru a brzdění na mokru.

Aby ukázal rozdíly mezi produkty na opačných pólech štítkového spektra, připravili inženýři a technici z oddělení výzkumu a vývoje srovnání pneumatiky EfficientGrip Performance s pneumatikami kategorie E či F. V tomto duchu byl připraven test valivého odporu a brzdění na mokru. Ještě zajímavější však bylo srovnání novinky Goodyearu s konkurenčním prémiovým produktem.

Rodina s perspektivou
Nový EfficientGrip Performance v sobě koncentruje to nejlepší, čeho Goodyear na poli výzkumu a vývoje letních pneumatik dosáhl. Goodyear zdůrazňuje, že hodnocení BA pneumatika dosahuje u převážné většiny rozměrového spektra, které u této pneu zabírá pásmo od 14 do 18 palců. K 1. březnu 2013 bylo k dispozici 39 rozměrů, z nichž 63 % dosáhlo na hodnocení BA. Celkově má řada čítat 68 rozměrů, z nichž 28 spadne do kategorie UHP. Mimochodem, Goodyear Dunlop již vyrobil přes 1 milion pneumatik s hodnocením BA a dvě třetiny jeho sortimentu letních pneumatik nesou známky CC a lepší. Cílem snažení konstruktérů tak není mít jeden „trhák“ s hodnocením AA ve velice omezeném sortimentu, ale co největší podíl pneumatik s vysokým hodnocením, což v současnosti znamená CC a výš. „Naše průzkumy ukazují, že zákazníci prémiových značek žádají minimálně C. Všechno, co je CC a lepší je dobré, a naopak. Tomu odpovídá i naše politika,“ říká Michel Rzonzef, viceprezident společnosti  pro osobní pneu v regionu EMEA.

Novinka EfficientGrip Performance doplňuje rodinu pneumatik tohoto označení, k níž dále patří EfficientGrip Compact a EfficientGrip SUV. Kompaktní řada je určena pro menší vozy a tomu také odpovídá rozměrová škála od 13 do 15 palců. EfficientGrip Compact dosahuje u 85 % sortimentu štítkové hodnocení minimálně BC. Růst řady  EfficientGrip nijak nediskvalifikuje jiné pneumatiky značky Goodyear dostupné na trhu, ale nahrazuje některé starší technologie používané např. u dezénů Excellence, Eagle NCT5 a Duragrip.

Celý článek si přečtěte v Pneu revue č. 2/2013

Napsal: redakce

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz