Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » Nokian míří do Rumunska

Nokian míří do Rumunska

 
Nokian

úterý, 1. listopadu 2022

Představenstvo společnosti Nokian Tyres rozhodlo o investici do nové továrny na výrobu pneumatik pro osobní automobily v Rumunsku. Nová továrna na zelené louce se bude nacházet ve městě Oradea na severozápadě Rumunska, nedaleko maďarských hranic. Roční kapacita továrny bude 6 milionů pneumatik s možností rozšíření. V areálu bude rovněž umístěn logistický areál pro skladování a distribuci pneumatik. Celková investice se odhaduje na přibližně 650 milionů eur. Zahájení výstavby je plánováno na začátek roku 2023 a výstup prvních pneumatik se odhaduje na druhou polovinu roku 2024. Zahájení plné výroby pneumatik se očekává na začátku roku 2025.

 

„Tato investice je významným strategickým rozhodnutím umožňujícím náš budoucí růst. Výrobní závod světové úrovně v Evropě je klíčovým krokem k získání dodatečné kapacity a vytvoření vyvážené výrobní platformy, protože začínáme budovat novou společnost Nokian Tyres bez Ruska,“  říká Jukka Moisio, prezident a generální ředitel společnosti Nokian Tyres.

Plánovaný počet zaměstnanců rumunské továrny je přibližně 500. Továrna se zaměří na výrobu osobních pneumatik s většími rozměry ráfků a pneumatik pro vozy SUV, které se budou prodávat především na středoevropském trhu.

„Střední Evropa je pro nás důležitým trhem a tato investice je důkazem našeho závazku vůči této lokalitě. Nový závod bude strategicky umístěn v blízkosti našich zákazníků. Po důkladném vyhodnocení více než 40 lokalit a několika faktorů, jako je dostupnost kvalifikované pracovní síly, logistické výhody a stabilní obchodní prostředí, bylo jasné, že Oradea je pro naši novou továrnu tou nejlepší volbou," říká Adrian Kaczmarczyk, viceprezident společnosti.

„Zavázali jsme se vybudovat továrnu s nulovými emisemi CO2 - první v našem oboru. Umístění závodu v Rumunsku tento cíl podporuje, protože můžeme využívat zelenou energii vyráběnou v jeho blízkosti. Kromě toho kriticky vyhodnocujeme výrobní procesy, abychom našli co nejudržitelnější způsoby výroby pneumatik," pokračuje Kaczmarczyk.

V červnu 2022 představenstvo společnosti Nokian Tyres rozhodlo o zahájení řízeného odchodu z Ruska. Kvůli válce a následným zpřísňujícím se sankcím již není pro společnost Nokian Tyres plc možné ani udržitelné pokračovat v aktivitách v Rusku. V říjnu společnost Nokian Tyres podepsala dohodu o prodeji svých ruských aktivit. V zájmu rozšíření svých výrobních kapacit se společnost rozhodla urychlit své plány investic do nových výrobních kapacit v Evropě a rumunská továrna je klíčovým bodem těchto plánů. Kromě toho společnost Nokian Tyres pokračuje v navyšování kapacity svých továren ve Finsku a USA a usiluje o větší geografickou diverzifikaci svých výrobních činností.

Ilustrační foto Nokian

 
 

Související články

 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz