Pneurevue.cz » Profil » SJM

Příspěvky v diskuzích

SJMNěmecko už je v recesi, naznačuje výhled Bundesbanky. Berlín už chystá opatření. https://echo24.cz/a/S4XJ2/nemecko-uz-je-v-recesi-naznacuje-vyhled-bundesbanky-berlin-uz-chysta-opatreni "Zatímco v roce 2009 přišel berlínský kabinet se šrotovným, aby Němce přiměl nakupovat nové automobily, nyní zkoumá podle lidí obeznámených se situací možné kroky, které by vedly k zlepšení energetické zabezpečenosti domácností, povzbudily firmy k přijímaní zaměstnanců na krátkodobé úvazky nebo zvýšily příjmy prostřednictvím sociálních opatření". Aha, tak u poslední krize to bylo šrotovné, které bylo záchranou. A nejsou právě tyto a pozdější automobily, jejichž vlastníci, co zachraňovali před deseti lety ekonomiku, co jsou dnes vnímáni jako ekoteroristé, kterým se zakáže vjezd do ulic i celých měst? Ano, to jsou přesně oni. Nerad, ale přiznávám, že čas, kdy se z hrdiny stává vyvrhel se povážlivě zkracuje. To, že naši západní sousedé napumpují do spotřeby ohromné sumy ( zda smysluplně, to ponechávám stranou) , tak o tom nepochybuji ani na vteřinu. Na rozdíl od nás, oni tvořily celá léta přebytkové rozpočty, zatím co tady se upláceli ti správní voliči. A zatím, co Německo řeší jak minimalizovat ekonomické dopady, tady se 1/4 roku řeší, jak dobře by měl ministr kultury číst noty a zda by byl hoden představení kancléři ve vídeňské opeře. To je ten zásadní rozdíl mezi námi. Samozřejmě si tu může nalhávat o měkkém přistání a balit budoucí realitu do hezkých slov, ale každý, kdo se jen okrajově pohybuje a i z uctivé vzdálenosti sleduje dění kolem automotive, že se něco zadrhává. Všechny ty smlouvy o dodávkách čehokoliv jsou hezké, ale platí jen do doby, než budou porušeny či vypovězeny. Tady platí, stejně jako i jinde tzv. "zákon padajícího h.... ". Ano, smlouvy často hovoří jasně, ale zkuste si vyskakovat na svého odběratele. I vy žijete v naději, že špatné období co nejdříve pomine a vrátíte se do starých kolejí. Pokud ale zásadně naserete svého zákazníka, mohou být vaše potíže mnohem zásadnější, To tito velcí velmi dobře ví a ani to nikterak nezastírají. A jelikož je naše ekonomika založena z velké části na subdodávkách odběratelům, kteří jsou mnohdy zase je subdodavaté, je to o to horší. Hrozně rád bych se mýlil.
O všem, co hýbe gumařinou
Dnes
 
SJMZávěr článku je příznačný nejen pro auto sektor: "Podřezávat si větev, na které sedíte, nikdy nebylo chytré, přesně to ale nyní Brusel dělá. A zjevně s tím nehodlá přestat".http://www.autoforum.cz/zajimavosti/regulace-eu-a-cina-posilaji-nemecke-automobilky-do-kolen-nemecko-je-na-pokraji-recese/
O všem, co hýbe gumařinou
pátek, 16. srpna 2019
 
SJMZdar Bořku, svatou pravdu máš. Nakonec i odboráři křičí již roky "konec levné práce" a Andy říká, že nikdy tu nebylo lépe a senioři nikdy nedostali více a zase dostanou. Je faktem, že vyjma služeb, jsme dohnali západní cenovou hladinu ve všem, často i předčili. Máme naprosto srovnatelné ceny potravin, ošacení, spotřebního zboží, raketovým tempem doháníme v ceně bydlení, máme jedny z nejdražších telefonních a datových služeb, tak už zbývají jen ty služby občanské. Moje paní holička v zastrčeném kamrlíku dvora nevábného domu od července zvedla ze 100 na 130 (bez DPH 107 Kč), a to prý kalkulace vychází již nyní na 150, ale zatím se to bála takto skokově zvednout. Zvedli ji nájem a čeká na nové ceny energií, hlavně teplo, zkrátka takový běžný současný stav. MF se chlubí, jak zase vzrostl výběr DPH. No to je přece každému, kdo ovládá matematiku druhého stupně základní školy jasné, že z vyšší ceny se odvede v absolutní hodnotě více. Pumpováním kaček do st. zam (0,5 mil.) a důchodcům (2,5 mil.) se roztáčí klasická inflace, tzn. rostou ceny, znehodnocují se úspory, roste tlak na mzdy ve výrobní sféře a službách a ta zase tlačí na růst cen produktů, no a tím se dostáváme pomalu do inflační spirály. Tak sláva, všechno stoupá, ale? Je tu jedno ale. Viděli jste statistiku prodejů os. aut za červen? ČR, -15,5%, po Švédsku s neskutečným -52%, druzí nejhorší, nicméně oba trhy v rámci EU jsou poměrně marginální. Ale např. Francie -8,4% (pololetí -1,8%) a Německo -4,7% (pololetí +0,5%). Na červnových číslech z klíčových trhů je vidět bod zlomu, který bude mít pravděpodobně setrvalý stav a přinese nám patrně ještě pořádný bolehlav.
O všem, co hýbe gumařinou
pondělí, 22. července 2019
 
SJMTo GP: Není za co se omlouvat. Uvedu poslední příklad k zamyšlení ze včerejšího pozdního odpoledne a pak dám již pokoj. Poblíž našeho marketu na sídlišti se nachází v obytné buňce (cca 2,7x5 m) výroba klíčů, zřejmě každý ví, co tato služba obnáší (večer na bazarech jsem našel obdobné, velmi pěkné buňky za cca 90.000-120.000 Kč). Potřeboval jsem udělat dva obyč.fab klíče. Celá operace trvala do jedné minuty. Vystavení dokladu trvalo určitě déle. Suma sumárum, dva klíče s účtenkou, 3 minuty a 90 Kč. Náklady na materiál odhaduji v řádu jednotek Kč. Ok. O cca 300 dál stojí u cesty pofiderní, křídou napsaný poutač, že místní pneu-bouda přezouvá celé auto za 440 Kč. Co na to říct?
O všem, co hýbe gumařinou
čtvrtek, 18. července 2019
 
SJMTo GP: Nejsem si jist, zda je Tvůj optimismus úplně na místě. Jako všichni, co máme všech pět po hromadě, víme, že zdražuje se, až na vyjímky, téměř vše a rostou jak základní životní náklady lidem, tak téměř všechny náklady firem (mzdové, úroky, energie, nájmy, materiál .......). Je tudíž otázkou, zda zdražení např. o 50 Kč/kolo, nebude ve výsledku jen prach obyčejná sanace růstu vstupů s nulovým vlivem na vlastní ziskovost. Nicméně pro zákazníka, voliče AB, budete tak jako tak v lepším případě za vydřiducha, v tom horším za zloděje. Bohužel to není spekulace, ale každodenní realita. Proč ale hrát dál a dál roli užitečného idiota, zatím co stát, polostátní firmy a nadnárodní korporace se pakují. Po mě chtěl zcela nedávno při kontrole žú vysvětlit, proč mám více oborů činnosti, když je neprovozuji. Na otázku jsem odpověděl otázkou, zda je to trestné? Odpověděli, že nikoliv. Pak jsem podotkl, že pokud náš pan prime minister vlastní či nevlastní 250 firem, že ty mé dva předměty podnikání v žl by nemusely značit nepřekonatelný problém a tím debata skončila.
O všem, co hýbe gumařinou
středa, 17. července 2019
 
SJMMyslím si, že napsat toto sdělení pánovi nezabralo ani moc času. Tipuji, že bylo napsáno hezky od srdce, spíše se jen musel krotit ve výrazivu. No prostě klasika, ale za odvahu palec nahoru. Včera jsem pochytil cestou do práce z ČRo, že v důsledku nedostatku emisních povolenek letí cena elektřiny na burze vzhůru, a tak se máme připravit v krátké době na zdražení o nějakých bratru 15%! Rovněž sdělili, že velké sucho stále přetrvává, pak tu byly také jarní mrazy a z toho všeho tak nějak automaticky plyne, že že s nějakým výrazným poklesem, již tak drahých potravin, ovoce i zeleniny raději moc nepočítat. A když už jsem tak zabrousil do jiné oblasti, ještě jeden včerejší poznatek. Koupil jsem obyčejnou vrchní barvu na kov, plechovka jen o málo větší, než má játrová paštika. Uvádí 375 ml, cena 120 Kč. Pak jsem samozřejmě našel tu loňskou. Barva identická, 500 ml za 115 Kč. Tak si mohu s klidným svědomím říct: Letos je ji sice méně, ale za to je dražší.
O všem, co hýbe gumařinou
středa, 17. července 2019
 
SJMNávod pro váhající servisáky, jak vláda zdůvodňuje "úpravu" cen: Zvýšit se má také poplatek za vklad do katastru nemovitostí se má zdvojnásobit z nynějších 1000 korun na 2000 korun. Důvodem je podle vlády inflace a nárůst administrativy. Zdoj-Novinky.cz 2.7.2019 No není to skvělý argument? Myslíte, že úředník na katastru má jiný spotřební koš životních nákladů než člověk na servise? Asi ne. No a to zvýšení činí rovných 100%, čili žádné troškaření. Vím, je tu jistý, nikoliv nepodstatný rozdíl, a tím je monopol státu, ale např. takoví advokáti mají svou komoru, kde si odsouhlasí, že min. sazba za službu je např.900 Kč/h. Kdo by šel pod, může být až vyloučen a tím pádem nemůže již živnost vykonávat. Také námět k zamyšlení.
O všem, co hýbe gumařinou
středa, 10. července 2019
 
SJMA očekával snad někdo se zde přítomných jiný vývoj? Pokud si matně vzpomínám na příspěvky zde od "pěšáků" oboru, byly již na samém počátku výstavby závodu poněkud pesimistické. Zřejmě ta realita, viděná z 38 patra kanceláří, vybavených mahagonovým nábytkem a koženými křesly vypadá poněkud růžověji a problémy se jeví menšími. To, že automobilky nezažívají zrovna dobré časy není třeba rozebírat, to každý, kdo má všech 5 po hromadě vidí. To, že dosavadní zavedení dodavatelé pneu do fabrik vyklidí pozice bez boje, to si přeci u Nexenu nemohli myslet ani na vteřinu. Tak co zbývá, aftermarket? Nechám se překvapit. Zatím to vypadá, nejvíce překvapeni jsou sami Korejci.
O všem, co hýbe gumařinou
čtvrtek, 20. června 2019
 
SJMNěco na povzbuzení váhajících s úpravou cen - Do peněženek je zase o něco hlouběji, chtělo by se říci při pohledu na nejnovější údaje o inflaci. Podle Českého statistického úřadu totiž v květnu zdražilo téměř všechno od zeleniny přes pivo až po elektřinu.Celkově dosáhla v květnu meziroční inflace 2,9 procenta, což je více, než ekonomové předpokládali. „Nachází se o dvě desetiny nad prognózou České národní banky,“ říká Luboš Růžička z Raiffeisenbank. Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/inflace-v-kvetnu-stoupla-zdrazily-pivo-elektrina-bydleni-i-brambory-20190612.html ---Podraží-li na servise el. o 8%, nevím, zda-li to plně vykompenzuje pokles cen jablek z 36 na 33,90Kč/kg. To je to kouzlo tzv. spotřebního koše, které umožňuje hrátky s čísly.
O všem, co hýbe gumařinou
středa, 12. června 2019
 
SJMNěco mě tu nesedí -). Propad Německa, americká cla, brexit... A česká ekonomika dál roste........ Podívám li se ale do ACEA na prodej osobáků, vidím něco úplně jiného: Za leden až duben, Německo -0,2% (pokles o necelé 2 tisíce ks z 1,2 milionu prodaných ks), zatím co skvělá ČR, kde důchodci dostali přidáno 900Kč a zase dostanou 900Kč a babičky konečně mohou navštívit vnoučata, kde jsme postavili novou D1, učitelé dostanou 45.000 a další a další co se dělá pro lidi, zaznamenává pokles 10,4% ( -10.000 ks). Ač nerad, ale nemohu si pomoci. Současné ódy ( PR) na perfektní kondici české ekonomiky, evokují ono bájné vystoupení pánů T a K o ostrůvku stability v rozbouřeném moři. Zatím to moře kolem není rozbouřené, ale vítr se již zvedá.
O všem, co hýbe gumařinou
pátek, 7. června 2019
 
 
 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz